Ustawa o systemie oświaty nie przewiduje możliwości rozłożenia na raty bądź częściowego umorzenia kwoty nienależnie pobranego stypendium szkolnego. Ministerstwo Edukacji Narodowej widzi jednak taką możliwość, opierając się o przepisy ustawy o finansach publicznych.
Wysokość należności podlegającej zwrotowi oraz termin zwrotu środków nienależnie pobranych na pomoc materialną dla ucznia w formie stypendium szkolnego ustala się w drodze decyzji administracyjnej (art. 90o ust. 6 UoSO).Ustawa o systemie oświaty upoważnia właściwy organ do odstąpienia od żądania zwrotu tej należności w przypadkach szczególnych, m.in. gdy zwrot wydatków na udzielone stypendium szkolne w całości lub w części stanowiłoby dla osoby zobowiązanej nadmierne obciążenie (art. 90o ust. 7 UoSO).
W odpowiedzi na interpelację poselską, resort edukacji wyraził stanowisko, że skoro należność z tytułu nienależnie pobranego stypendium jest nieopodatkowaną należnością budżetu jednostki samorządu terytorialnego o charakterze publicznoprawnym, należy zastosować do niej przepisy ustawy o finansach publicznych. Ustawa ta umożliwia umarzanie tego rodzaju należności w całości lub w części, a także odraczanie ich spłat lub rozkładanie na raty (art. 67 w zw. z art. 55 ustawy o finansach publicznych).
Źródło:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń