Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 stycznia 1998 r. w sprawie komisji dyscyplinarnych dla nauczycieli i trybu postępowania dyscyplinarnego (Dz.U. Nr 15, poz. 64) nie utraciło mocy na podstawie art. 16 ustawy z dnia 18 lutego 2000 r. o zmianie ustawy Karta Nauczyciela oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 19, poz. 239 ze zm.).
Przepis art. 16 wymienionej ustawy, stanowiący o utracie mocy aktów wykonawczych do ustawy Karta Nauczyciela, dotyczy wyłącznie tych aktów wykonawczych, do których w wyniku nowelizacji z 18 lutego 2000 r. upoważnienie otrzymało nowe brzmienie. W przypadku upoważnienia do wydania rozporządzenia w sprawie komisji dyscyplinarnych dla nauczycieli i trybu postępowania dyscyplinarnego sytuacja taka nie miała miejsca. Zaistniał natomiast stan, do którego można zastosować regułę określoną w § 32 ust. 3 Zasad techniki prawodawczej, stanowiących załącznik do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2002 r. w sprawie „Zasad techniki prawodawczej" (Dz. U. nr 100, poz. 908), zgodnie z którą - w przypadku, gdy zmiana treści przepisu upoważniającego polega na tym, że zmienia się organ upoważniony do wydania aktu wykonawczego - przyjmuje się, że taki akt zachowuje moc obowiązującą. W przypadku upoważnienia, na którego podstawie wydano wymienione rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 1998 r., zmiana zawarta w ustawie z dnia 18 lutego 2000 r. sprowadzała się nie do zmiany organu upoważnionego do wydania aktu wykonawczego, gdyż organ pozostał ten sam, lecz do innego sposobu określenia nazwy organu, dostosowanej do nomenklatury wprowadzonej przez ustawę o działach administracji rządowej.
Jednocześnie należy podkreślić, iż zgodnie z konstytucyjną zasadą niezawisłości sędziowskiej, sędzia rozstrzygając sprawę i wydając orzeczenie podlega wyłącznie Konstytucji i ustawom, nie podlega natomiast żadnym zależnościom z zewnątrz, w tym wobec organów państwowych. Kontrola prawidłowości orzeczenia należy wyłącznie do innego sądu i odbywa się w trybie określonym prawem.
Ponadto Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że w Programie Prac Legislacyjnych MEN na II półrocze 2010 r. zaplanowano prace nad nowym rozporządzeniem w sprawie komisji dyscyplinarnych dla nauczycieli i trybu postępowania dyscyplinarnego. Wydanie rozporządzenia uzasadnione jest koniecznością dostosowania przepisów wykonawczych do obecnych regulacji ustawy Karta Nauczyciela, które m.in. rozciągają odpowiedzialność dyscyplinarną na wszystkich nauczycieli, niezależnie od posiadanego stopnia awansu zawodowego, jak też nie przewidują możliwości wniesienia rewizji nadzwyczajnej od prawomocnego orzeczenia dyscyplinarnego.
Źródło informacji:
Strona internetowa Ministerstwa Edukacji Narodowej (www.men.gov.pl)
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń