Uczeń nie musi wybierać między religią a etyką - może chodzić na oba przedmioty. W świadectwie szkolnym jest jednak miejsce tylko na jedną ocenę - resort edukacji odpowiada którą.
Religia oraz etyka są organizowane na życzenie rodziców ucznia lub pełnoletniego ucznia. Oznacza to, że możliwe są 4 sytuacje:
a) uczeń uczy się tylko etyki,
b) uczeń uczy się tylko religii,
c) uczeń nie uczy się ani etyki, ani religii,
d) uczeń uczy się i etyki, i religii.
Jeżeli uczeń wybierze oba przedmioty, powstaje problem z wpisaniem oceny do świadectwa. W dokumencie tym jest bowiem miejsce tylko na jedną ocenę - pytanie którą? Wyższą czy wybraną przez rodzica lub pełnoletniego ucznia - spytał MEN poseł Sławomir Kowalski. Pytanie to jest szczególnie doniosłe z uwagi na to, że ocena z religii/etyki jest wliczana do średniej ocen.
„Ocena z religii lub etyki jest umieszczana na świadectwie szkolnym bezpośrednio po ocenie ze sprawowania, w miejscu oznaczonym jako ˝Religia/etyka˝, bez wskazania, którego przedmiotu dotyczy, i bez jakichkolwiek innych adnotacji. Jeśli uczeń uczęszczał zarówno na zajęcia z religii, jak i z etyki i otrzymał oceny z obu przedmiotów, to wskazane jest - z uwagi na dobro ucznia - umieszczenie na świadectwie szkolnym oceny dla niego korzystniejszej.”
Źródło:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń