Planowana reforma oświaty wywołuje wiele wątpliwości. W skierowanej do MEN interpelacji poselskiej zadano pytanie, czy reforma oświaty przewiduje możliwość funkcjonowania szkół podstawowych składających się wyłącznie z klas I-III lub IV-VIII. MEN wyklucza taką możliwość, choć dopuszcza tworzenie filii szkół podstawowych.
Odpowiadając na interpelację poselską, MEN wskazał, że w zreformowanym systemie oświaty będą funkcjonowały wyłącznie 8-letnie szkoły podstawowe. Oznacza to, że niemożliwe będzie prowadzenie szkół podstawowych składających się wyłącznie z klas I-III, bądź IV-VIII. Takie szkoły nie będą mogły istnieć jako odrębne jednostki oświaty.
Niemniej jednak zgodnie z wyjaśnieniami MEN powyższe założenie nie stoi na przeszkodzie w zorganizowaniu szkoły podstawowej w więcej niż jednym budynku. Tak jak w dotychczasowym stanie prawnym, w przypadkach uzasadnionych warunkami miejscowymi dopuszczalne będzie bowiem tworzenie szkół filialnych obejmujących część oddziałów szkoły podstawowej. Tym samym niektóre oddziały będą mogły funkcjonować w odrębnych budynkach. Nadal jednak w aspekcie organizacyjnym będzie to jedna 8-klasowa szkoła podstawowa.
Źródło:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń