Nowy rok szkolny zaskoczył rodziców przedszkolaków. Dowiedzieli się bowiem, że nie będzie już zajęć np. z języka angielskiego lub karate ze względu na ograniczenia wprowadzone nową ustawą przedszkolną. Rodzice gotowi są ponosić dodatkowe koszty za ciekawe zajęcia dla ich dzieci, ale dyrektorzy przedszkoli rozkładają ręce. Resort edukacji twierdzi jednak, że przedszkola mają pieniądze na dodatkowe zajęcia.
Rodzice dzieci, którzy do tej pory płacili za dodatkowe zajęcia w przedszkolu takie jak np. nauka języka obcego, nie są zadowoleni ze zmiany ustawy o systemie oświaty. Ich zdaniem, to rozwiązanie prowadzi do zrównania sytuacji wszystkich dzieci (wysokość opłat za dodatkowe godziny w całym kraju wynosi nie więcej niż 1 zł), jednakże kosztem tych, które do tej pory mogły rozwijać się ponad podstawę programową. Zaskoczeni tą sytuacją gotowi są sami opłacić wynajem firmy zewnętrznej, tak aby zorganizować ciekawe zajęcia dla swoich dzieci w czasie, gdy przebywają w przedszkolu. Dyrektorzy przedszkoli rozkładają jednak ręce twierdząc, że nie pozwala na to tzw. ustawa przedszkolna.
Zdaniem resortu edukacji „nieporozumieniem jest twierdzenie, że ustawa przedszkolna pozbawia dzieci dodatkowych zajęć. Wręcz przeciwnie - samorządy otrzymają dotację, dzięki której będą mogły opłacać dodatkowe zajęcia - takie, jak np. lekcje języka angielskiego. To oznacza, że rodzice nie będą musieli wykładać dodatkowych pieniędzy ze swojej kieszeni”.
Z informacji opublikowanej na stronie ministerstwa edukacji wynika, że 332,4 mln zł dotacji na okres od września do grudnia 2013 r. przeznaczone są na rozwój wychowania przedszkolnego, w tym poszerzanie oferty przedszkolni (np. poprzez organizację zajęć dodatkowych) oraz tworzenie nowych miejsc wychowania przedszkolnego.
Wiele samorządów już zadeklarowało, że udzieli wsparcia przedszkolom w zakresie organizacji i finansowania dodatkowych zajęć dla dzieci. Wśród nich są m.in. Warszawa, Świnoujście czy gmina Pawłowice. Także pozostałe samorządy mogą i powinny wykorzystać przekazaną im dotację na organizację tzw. zajęć dodatkowych.
Zajęcia takie, jak rytmika, taniec, zajęcia plastyczne itp. znajdują się już w podstawie programowej wychowania przedszkolnego. Ich realizacja należy do obowiązków przedszkola. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rodziców, MEN prowadzi aktualnie analizy dotyczące uzupełnienia podstawy programowej o język angielski.
Źródło:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń