Nowa Minister Edukacji przedstawiła plan działań, które mają zapewnić, że 1 września 2014 r. szkoły będą przygotowane na 6-latki równie dobrze, jak 6-latki na szkoły. Obejmują one m.in. szkolenia dla nauczycieli, opracowanie przepisów gwarantujących miękkie przejście z przedszkola do szkoły oraz z klasy III do IV szkoły podstawowej, a także nowe zasady organizowania grup opieki świetlicowej. Ważną zmianą ma być umożliwienie złożenia wniosku o nauczanie domowe w dowolnym momencie roku szkolnego oraz możliwość cofnięcia sześciolatka do przedszkola na wniosek rodziców.
11 grudnia 2013 r. odbyła się pierwsza konferencja prasowa Minister Edukacji Narodowej Joanny Kluzik - Rostkowskiej, na której Pani Mister przedstawiła plan działań w celu przygotowania szkół na przyjęcie sześciolatków. Z informacji uzyskanych bezpośrednio od rodziców dzieci, które mają zostać objęte obowiązkiem szkolnym od 1 września 2014 r. wynika, że rodzice nie mają obaw, czy ich dzieci są gotowe na szkołę, ale czy szkoły są gotowe do opieki i edukacji 6-latków. Pani Minister chce wykorzystać najbliższe 8 miesięcy na zminimalizowanie tych obaw i pomoc w przygotowaniu wszystkich szkół na tę zmianę. Przedstawione na konferencji rozwiązania mają zostać uregulowane głównie w rozporządzeniu, a częściowo poprzez nowelizację ustawy o systemie oświaty.
Przede wszystkim formuła pracy z uczniami najmłodszymi ma być równie przyjazna, jak ta w przedszkolu. Oznacza to w szczególności:
Także zasady tworzenia grup opieki świetlicowej mają ulec zmianie. Przede wszystkim:
O odroczeniu spełniania obowiązku szkolnego nie będzie już decydował dyrektor szkoły z poradnią, lecz rodzice. Po uzyskaniu orzeczenia poradni psychologiczno - pedagogicznej o dojrzałości szkolnej dziecka, to rodzice zdecydują czy mimo negatywnej opinii posłać dziecko do szkoły czy odroczyć spełnianie obowiązku szkolnego. Będzie możliwe także przeniesienie ucznia 6-letniego z powrotem do przedszkola, gdy okaże się, że nie radzi sobie ono w szkole. Również w tym przypadku to rodzice dziecka o tym zdecydują. Zmianie ulegnie także termin na złożenie wniosku o objęcie dziecka edukacją domową - od nowego roku szkolnego rodzice będą mogli zdecydować o nauce w domu w dowolnym momencie roku szkolnego, a nie w nieprzekraczalnym terminie do 31 maja.
Aby zachęcić nauczycieli do pracy w nowej formule resort edukacji przewiduje szkolenia dla nauczycieli klas I-III, a także udostępnienie placówkom doskonalenia nauczycieli modelowych sposób kształcenia młodszych uczniów opracowane przez IBE oraz innowacyjnych programów nauczania w klasach I-III opracowanych przez ORE.
Dodatkowo, przewiduje się szkolenia dla nauczycieli klas IV szkoły podstawowej pod kątem umiejętności zapewnienia łagodnego przejścia między klasą III a IV.
Minister Edukacji zwróciła uwagę, że to rodzice są najlepszymi informatorami i stanie przygotowania szkół do przyjęcia sześciolatków. W czasie konferencji zachęcała ich do odwiedzenia szkół, w których mają uczyć się ich dzieci i zgłaszania wszelkich zastrzeżeń poprzez specjalną infolinię. Kuratorzy oświaty mają obowiązek sprawdzić każde zgłoszenie dotyczące stanu przygotowania szkół na przyjęcie sześciolatków.
Źródło:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń