Cała Polska została już zaopatrzona w Nasz Elementarz. Darmowy podręcznik trzeba zewidencjonować w zbiorach bibliotecznych oraz określić zasady jego wypożyczania. Sprawdź, jak zakwalifikować darmowy podręcznik - jako broszurę z uwagi na 3-letni okres użytkowania czy jako książkę?
W bibliotece szkolnej są gromadzone podręczniki, materiały edukacyjne, materiały ćwiczeniowe i inne materiały biblioteczne, oraz że czynności związane z ich zakupem do biblioteki, a także czynności związane z gospodarowaniem tymi podręcznikami i materiałami wykonuje dyrektor szkoły (art. 22aj UoSO). Art. 22ak ustawy o systemie oświaty nakłada na szkołę podstawową i gimnazjum obowiązki nieodpłatnego:
Stosownie do postanowień art. 22ad ust. 1 ustawy o systemie oświaty wyposażenie szkół podstawowych w podręczniki do zajęć z zakresu edukacji polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej w klasach I-III zapewnia Minister Edukacji Narodowej. Zadanie to Minister może wykonywać we współdziałaniu m.in. z wojewodami i kuratorami (art. 22c ust. 4 UoSO). Podręcznik „Nasz elementarz”, dostarczony do szkół przez Ministra Edukacji Narodowej we współdziałaniu z wojewodami i kuratorami oświaty - zgodnie z art. 22ad ust. 1 ustawy o systemie oświaty - staje się własnością organu prowadzącego szkołę podstawową z dniem jego przekazania do szkoły. Przejście własności „Naszego elementarza” wynika wprost z art. 22ad ust. 1, a odbiór podręczników potwierdza dyrektor szkoły w aplikacji internetowej przygotowanej do obsługi procesu dystrybucji oraz bezpośrednio u wykonawcy usługi w momencie odbioru przesyłki.
Dyrektor szkoły powinien wprowadzić na stan biblioteki szkolnej dostarczone do szkoły egzemplarze „Naszego elementarza” zgodnie z liczbą przysłanych do szkoły egzemplarzy podręcznika. Ewidencji materiałów bibliotecznych, w tym ww. podręcznika, oraz podręczników i materiałów edukacyjnych zakupionych przez szkoły ze środków dotacji celowej należy dokonywać zgodnie z zasadami określonymi przez dyrektorów szkół w zasadach (polityce) rachunkowości oraz w sposób umożliwiający realizację obowiązku inwentaryzacji, wynikającego z art. 26 ustawy z dnia 29 stycznia 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r. poz. 330).
Dyrektor szkoły, na podstawie art. 22ak ust. 2 ustawy o systemie oświaty, jest obowiązany określić szczegółowe warunki wypożyczania podręczników oraz materiałów edukacyjnych a także warunki przekazywania uczniom materiałów ćwiczeniowych z biblioteki szkolnej i poinformować o nich rodziców. Przepis art. 22ak ust. 3 cyt. ustawy umożliwia szkole żądanie od rodziców ucznia zwrotu kosztu podręcznika „Nasz elementarz” oraz zwrotu kosztu zakupu podręczników lub materiałów edukacyjnych sfinansowanych ze środków dotacji w przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub niezwrócenia ich do biblioteki. Należy przy tym podkreślić, że w takich przypadkach nie jest możliwe żądanie zwrotu nowego egzemplarza podręcznika.
Podręczniki oraz materiały edukacyjne zakupione dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów mają być gromadzone w bibliotekach szkolnych i wypożyczane, a nie sprzedawane uczniom. Szczegółowe warunki korzystania przez uczniów z podręczników lub materiałów edukacyjnych określa dyrektor szkoły, uwzględniając konieczność zapewnienia co najmniej trzyletniego okresu używania tych podręczników lub materiałów. Podręczniki te powinny być traktowane jak podręczniki (książki), a nie broszury. Materiały ćwiczeniowe powinny być uczniom przekazywane na początku roku, bez obowiązku zwrotu po zakończeniu zajęć dydaktycznych w danym roku szkolnym. Uczniowie nie muszą zwracać tych materiałów, których nie da się wykorzystać ponownie z powodu ich wypełniania czy wycinania przez dziecko, co powoduje, że nie może ich używać kolejna osoba. Podręcznik przeznaczony do trzyletniego użytku powinny być zwracane do biblioteki szkolnej z końcem roku szkolnego. Za nie zwrócenie podręcznika lub oddanie podręcznika zniszczonego rodzice będą musieli zapłacić 4,34 zł - to koszt każdej z czterech części podręcznika „Nasz elementarz".
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń