Nauczyciel z Ukrainy na pewnych warunkach może pracować w polskiej szkole, nawet jeśli nie spełnia wymogów w zakresie kwalifikacji. Z drugiej strony uznanie dyplomu takiego nauczyciela nie wymaga nostryfikacji, jeżeli został on wydany do 20 czerwca 2006 r. Kwestie te wyjaśnia MEiN w odpowiedzi na interpelację.
Świadectwa, dyplomy, stopnie czy tytuły naukowe uzyskane na Ukrainie w okresie do 20 czerwca 2006 r. mogą być uznane w Polsce na mocy specjalnego Protokołu między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy o tymczasowym uregulowaniu zagadnienia wzajemnego uznawania równoważności dokumentów ukończenia szkół średnich, szkół średnich zawodowych oraz szkół wyższych a także dokumentów o nadawaniu stopni i tytułów naukowych. Protokół ten został sporządzony w Warszawie 18 maja 1992 r.
W przypadku dokumentów wydanych do 30 września 2005 r. można też oprzeć się na Porozumieniu z 10 maja 1974 r. między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rządem Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich o równoważności dokumentów o wykształceniu, stopniach i tytułach naukowych wydawanych w PRL i ZSRR.
Na podstawie tych porozumień dokumenty wydane w ww. okresach są co do zasady uznawane za równoważne z polskimi odpowiednikami. Dotyczy to w pełnym zakresie nauczycieli.
Inaczej jest w przypadku dokumentów uzyskanych po 20 czerwca 2006 r. Aby możliwe było stwierdzenie równoważności dokumentów wydanych po tej dacie z polskimi odpowiednikami, konieczne jest przeprowadzenie postępowania nostryfikacyjnego.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń