Od początku roku 2016 zmieniły się zasady finansowania uczniów objętych edukacją domową. Kwota subwencji na takiego ucznia stanowi w przybliżeniu 0,6 kwoty subwencji naliczanej na pozostałe dzieci. Niższe koszty wynikają z mniejszych nakładów na uczniów nauczanych w domu.
Do 2015 r. uczniowie w tzw. edukacji domowej byli finansowani na zasadach przewidzianych dla wszystkich uczniów w systemie edukacji. Od 2016 r. uczniowie ci są objęci niższą subwencją niż przeznaczona na uczniów kształcących się w szkołach. Wynika to z formy, czyli przede wszystkim z tego, że dzieci te uczą się w domach, stąd nie ma potrzeby przeznaczania na nie kwoty subwencji jak dla ucznia uczącego się w szkole.
Wysokość kwoty subwencji w 2015 r. przypadająca na uczniów, w tym kształcących się poza szkołą, to średnio w przypadku szkół podstawowych i gimnazjów prawie 7,5 tys. zł, a w przypadku szkół ponadgimnazjalnych - ok. 6 tys. zł. Samorząd ma swobodę w dysponowaniu tymi środkami, ale na uczniów kształcących się w edukacji domowej przypisanych do szkół prowadzonych przez inne podmioty niż jednostki samorządu terytorialnego, ma obowiązek przekazać dotację na zasadach określonych w art. 80 i 90 ustawy o systemie oświaty.
Liczba dzieci objętych edukacją domową w bieżącym roku szkolnym przekroczyła 6 tys., z czego ponad 5 tys. jest zarejestrowana w szkołach niepublicznych.
Przeczytaj także: 7 zmian w subwencji oświatowej na 2016 rok.
Źródło:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń