Kwalifikacje pedagoga specjalnego – nie będzie okresu przejściowego do 31 sierpnia 2026 r.                                          

Data publikacji: 18 listopada 2024 r.
Poleć znajomemu
Kwalifikacje pedagoga specjalnego – nie będzie okresu przejściowego do 31 sierpnia 2026 r.                                          

Pedagog specjalny spełniający wymogi kwalifikacyjne przejściowo (do 31 sierpnia 2026 r.) będzie mógł zajmować swoje stanowisko także po tej dacie. Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada bowiem wycofanie się z okresu przejściowego w zakresie kwalifikacji pedagoga specjalnego.

Kwalifikacje pedagoga specjalnego – do 31 sierpnia 2026 r.

W obecnym stanie prawnym osoba, która osoba, która ma kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w danej szkole (wg starych standardów kształceniatj. przepisów obowiązujących przed 3 sierpnia 2019 r.) i ukończyła:

  • studia podyplomowe w zakresie pedagogiki specjalnej lub edukacji włączającej lub
  • zakład kształcenia nauczycieli w specjalności pedagogika specjalna, lub
  • kurs kwalifikacyjny w zakresie pedagogiki specjalnej.

może zajmować stanowisko pedagoga specjalnego, ale jedynie do 31 sierpnia 2026 r. Są to tzw. terminowe kwalifikacje pedagoga specjalnego (§ 40 rozporządzenia MEiN z dnia 14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli).

Nie będzie okresu przejściowego dla pedagogów specjalnych

W następstwie prac Grupy Roboczej do spraw kwalifikacji, kształcenia i doskonalenia zawodowego nauczycieli przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej zapowiedzieli wycofanie się z tego rozwiązania.

Jeżeli do tego dojdzie, to nauczyciele spełniający opisane wyżej wymogi kwalifikacyjne będą mogli zajmować stanowisko pedagoga specjalnego bezterminowo.

MEN: brakuje pedagogów specjalnych

Przedstawiciele resortu planowaną zmianę uzasadnili założeniem, że zmiany w przepisach prawa oświatowego nie powinny być retroaktywne tj. działać wstecz. Osoby, które uzyskały kwalifikacje obowiązujące według przepisów 3 sierpnia 2019 r., powinny te kwalifikacje zachować i nie być zmuszane do ponownego kształcenia. Przede wszystkim jednak problemem są niedobory specjalistów na rynku pracy, co dotyczy również pedagogów specjalnych.

Prace nad nowelizacją rozporządzenia kwalifikacyjnego mają ruszyć w I kwartale 2025 r.
Źródło:
  • Samorzad.pap.pl
Opracowanie: Michał Kowalski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql