Pedagog specjalny spełniający wymogi kwalifikacyjne przejściowo (do 31 sierpnia 2026 r.) będzie mógł zajmować swoje stanowisko także po tej dacie. Ministerstwo Edukacji Narodowej zapowiada bowiem wycofanie się z okresu przejściowego w zakresie kwalifikacji pedagoga specjalnego.
W obecnym stanie prawnym osoba, która osoba, która ma kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w danej szkole (wg starych standardów kształceniatj. przepisów obowiązujących przed 3 sierpnia 2019 r.) i ukończyła:
może zajmować stanowisko pedagoga specjalnego, ale jedynie do 31 sierpnia 2026 r. Są to tzw. terminowe kwalifikacje pedagoga specjalnego (§ 40 rozporządzenia MEiN z dnia 14 września 2023 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli).
W następstwie prac Grupy Roboczej do spraw kwalifikacji, kształcenia i doskonalenia zawodowego nauczycieli przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej zapowiedzieli wycofanie się z tego rozwiązania.
Przedstawiciele resortu planowaną zmianę uzasadnili założeniem, że zmiany w przepisach prawa oświatowego nie powinny być retroaktywne tj. działać wstecz. Osoby, które uzyskały kwalifikacje obowiązujące według przepisów 3 sierpnia 2019 r., powinny te kwalifikacje zachować i nie być zmuszane do ponownego kształcenia. Przede wszystkim jednak problemem są niedobory specjalistów na rynku pracy, co dotyczy również pedagogów specjalnych.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń