Zbliżająca się kumulacja roczników w szkołach ponadpodstawowych rodzi obawy o wolne miejsca. W związku z tym MEiN przypomina, jak przebiega postępowanie rekrutacyjne i wskazuje, kto odpowiada za zapewnienie możliwości realizacji obowiązku nauki.
Każdy uczeń do ukończenia 18 lat realizuje obowiązek nauki. Uczniowi takiemu należy zapewnić możliwość zrealizowania takiego obowiązku. Z tego względuMEiN przypomina, że powiat ma obowiązek zapewnienia miejsca w szkole ponadpodstawowej dla niepełnoletniego:
Powiat wykonuje te zadania jako własne. W ich wykonaniu rozstrzyga o typach i liczbie szkół ponadpodstawowych, liczbie oddziałów w tych szkołach i liczbie miejsc w oddziałach – zatwierdzając arkusz organizacyjny. Powiat może także zadecydować o zwiększeniu liczby oddziałów i miejsc planowanych na kolejny rok szkolny w szkole ponadpodstawowej - w toku postępowania rekrutacyjnego i postępowania uzupełniającego. Resort edukacji i nauki nie ma zaś prawnej możliwości wpływania na działania powiatu w tym zakresie.
W swym komunikacie MEiN wskazał też, jak przebiega rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Rozpoczyna się ona postępowaniem rekrutacyjnym. Po jego zakończeniu kuratorzy oświaty ogłaszają wykaz szkół ponadpodstawowych, w których przeprowadzane będzie postępowanie uzupełniające na wolne miejsca.
Jeśli zaś absolwent szkoły podstawowej nie zostanie przyjęty po postępowaniu rekrutacyjnym i uzupełniającym wówczas będzie przyjęty do szkoły ponadpodstawowej, w której pozostały wolne miejsca po zakończeniu wskazanych postępowań.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń