Projekt ustawy budżetowej na 2020 r. przewiduje subwencję oświatową w kwocie 49,7 mld zł. Jak wskazuje MEN, subwencja będzie zatem wyższa o 6% w stosunku do 2019 r. o ok. 9,4 mld zł od 2016 r.
Subwencja oświatowej na 2020 r. we wstępnej kwocie ma podlegać następującemu podziałowi:
Jak wskazuje MEN, podział na uwzględniać następujące kwestie
MEN zaznacza także, że jednym z priorytetów w zakresie polityki oświatowej państwa ma być podniesienie wysokości wynagrodzeń nauczycieli – w 2020 r. planowana jest bowiem kolejna podwyżka pensji, przy czym sposób jej finansowania ma nastąpić po określeniu szczegółów jej wdrożenia.
Resort przypomina, że budżet państwa nie musi gwarantować w ramach części oświatowej subwencji ogólnej środki na pokrycie wszystkich wydatków na realizację zadań oświatowych jednostek samorządu terytorialnego. Samorządy mają możliwość kreowania własnej polityki oświatowej oraz swobodę w dysponowaniu finansami. Przykładowo większe samorządy samodzielnie podejmowały decyzje o podwyższaniu wynagrodzenia nauczycielom ponad poziom minimalny wynikający z przepisów Karty Nauczyciela i rozporządzenia płacowego. W zakresie ponad ten poziom wynagrodzenia były finansowane z dochodów własnych.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń