Ministerstwo Edukacji Narodowej określiło plan i terminy realizacji działań rządowego programu „Bezpieczna+”. Na realizację zadań przeznaczono 20.000.000 zł. W ramach tych środków będzie realizowanych 9 głównych założeń – sprawdź, jakich.
Realizacja programu „Bezpieczna+” obejmie w roku 2016 następujące działania:
1) Kontynuacja zadania publicznego „Poprawa kompetencji pracowników szkoły, uczniów i ich rodziców w zakresie bezpiecznego korzystania z cyberprzestrzeni oraz reagowania na zagrożenia” – polega ono na opracowaniu i wdrożeniu warsztatów skierowanych do uczniów, rodziców i nauczycieli oraz opracowania pakietów materiałów edukacyjnych z zakresu bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni i bezpiecznego korzystania z nowych technologii. Warsztaty będą odbywać się w szkołach na terenie całego kraju oraz będą wspomagane działaniami e-learningowymi prowadzonymi na internetowej platformie edukacyjnej przygotowanej przez każdego z realizatorów zadania. Realizatorzy również przeszkolą wyłonionych spośród nauczycieli edukatorów prowadzących warsztaty w szkołach, rozpowszechnią przygotowane materiały edukacyjne oraz we współpracy z kuratorami oświaty przeprowadzą spotkania informacyjne.
2) Kontynuacja zadania dotyczącego stworzenia i prowadzenia portalu internetowego dla nauczycieli, uczniów i ich rodziców poświęconego bezpieczeństwu w szkole (www.bezpiecznaszkola.men.gov.pl).
3) Kontynuacja działań ułatwiających współdziałanie z podmiotami w celu kształtowania otwartości i budowania pozytywnego klimatu szkoły – zadania będą obejmowały m.in.: zajęcia, projekty i inne działania edukacyjne oraz wychowawcze dla uczniów, wsparcie doradcze dla szkół oraz zakup przez szkoły niezbędnego wyposażenia.
4) Doskonalenie kompetencji wychowawczych nauczycieli, umiejętności rozpoznawania i przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym – w tym celu minister edukacji:
a) zleci przeprowadzenie dwusemestralnych studiów podyplomowych, których celem będzie doskonalenie kompetencji wychowawczych oraz umiejętności rozpoznawania i przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym, dla: nauczycieli szkół ponadgimnazjalnych i nauczycieli oraz wychowawców Młodzieżowych Ośrodków Socjoterapii (MOS) oraz Młodzieżowych Ośrodków Wychowawczych (MOW),
b) wyłoni realizatora działań służących podniesieniu kompetencji wychowawczych nauczycieli i wychowawców, w szczególności dotyczących profilaktyki i promocji zdrowego stylu życia oraz udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniom będącym w sytuacjach kryzysów rozwojowych i zagrożeń społecznych,
c) zleci realizację środowiskowego programu profilaktycznego mającego na celu tworzenie aktywnych środowisk wsparcia dla działań profilaktyczno-wychowawczych z zakresu profilaktyki zachowań ryzykownych dzieci i młodzieży oraz modelowania działań wychowawczych w środowiskach szkolnych, związanych z szeroko rozumianym klimatem szkoły, tworzenie systemowych oddziaływań w zakresie działalności instytucji i służb pracujących na rzecz edukacji, wychowania i bezpieczeństwa dzieci i młodzieży,
d) zleci przeprowadzenie całościowych badań dotyczących funkcjonowania systemu oddziaływań profilaktycznych w Polsce,
e) zleci przeprowadzenie programu doskonalenia umiejętności wychowawczych nauczycieli w oparciu o profilaktykę pozytywną – ukierunkowanego na realizację rozwiązań umożliwiających dzieciom i młodzieży zagrożonym niedostosowaniem społecznym, w tym znajdujących się w sytuacjach kryzysowych, otrzymanie wsparcia pozwalającego na osiągniecie życiowego sukcesu.
5) Upowszechnianie wśród wszystkich pracowników szkoły umiejętności rozpoznawania sytuacji zagrożenia oraz wiedzy o zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia – podmiot wyłoniony w konkursie dokona przeglądu stanu bezpieczeństwa szkoły, obejmującego w szczególności drogi ewakuacyjne i miejsca zbiórki oraz przygotuje, na podstawie dokonanego przeglądu stanu bezpieczeństwa, rekomendacje do szkolnych procedur postępowania na wypadek wystąpienia sytuacji zagrożenia w szkole, a także przeprowadzi praktyczne szkolenie nauczycieli i innych pracowników szkoły z zakresu reagowania w sytuacjach kryzysowych.
6) Kontynuacja działań dotyczących przeszkolenia strażaków Państwowej Straży Pożarnej do prowadzenia praktycznych zajęć edukacyjnych oraz przygotowania materiałów edukacyjnych i informacyjnych z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
7) Kontynuacja działań dotyczących dofinansowania wyposażenia lub doposażenia sal edukacyjnych przy powiatowych i miejskich jednostkach Państwowej Straży Pożarnej do prowadzenia praktycznych zajęć edukacyjnych z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
8) Monitoring, badania i ewaluacja Programu – zostanie wyłoniony zewnętrzny realizator ewaluacji, natomiast oceny efektów działań podejmowanych na poziomie centralnym dokona Zespół Koordynujący przy Ministrze Edukacji Narodowej.
9) Kampania edukacyjno-informacyjna – w 2016 r. zaplanowano przeprowadzenie kampanii informacyjno-edukacyjnej w Internecie, jej celem będzie promocja działań realizowanych w ramach Programu oraz upowszechnianie wiedzy na temat bezpieczeństwa w szkołach.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń