Minister Edukacji Narodowej skierowała do dyrektorów szkół, nauczycieli oraz Rzecznika Praw Dziecka list dotyczący bezpieczeństwa dzieci i młodzieży podczas letniego wypoczynku. Zachęca w nim m.in. pedagogów, aby w ostatnim tygodniu zajęć przypomnieć uczniom, w jaki sposób bezpiecznie zachowywać się podczas wakacji.
Minister zwróciła się również do Rzecznika Praw Dziecka o zwrócenie uwagi na Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka – 800 12 12 12 i o to, aby w okresie wakacyjnym dyżur specjalistów został wzmocniony również w weekendy i przez całą dobę.
Zajęcia dotyczące bezpieczeństwa, które nauczyciele powinni przeprowadzić pod koniec roku szkolnego, mogą mieć formę dowolną. Może to być np.:
Przedstawiciele Komendy Głównej Policji zadeklarowali gotowość do współpracy i wsparcia w zakresie organizacji tego typu spotkań. Do współpracy i bezpośrednich kontaktów wyznaczeni zostali dzielnicowi właściwi miejscowo dla lokalizacji placówki oświatowej.
Rodzice uczniów mogą sprawdzić organizatora wyjazdu w specjalnej internetowej bazie prowadzonej przez MEN www.wypoczynek.men.gov.pl. Znajdują się w niej wszystkie informacje o obozach, koloniach i innych rodzajach wypoczynku. Jednocześnie wszelkich informacji może udzielić także kurator oświaty, który sprawuje nadzór nad organizacją wypoczynku dzieci i młodzieży.
Przydatną wiedzę o zagrożeniach dotyczących substancji psychoaktywnych można znaleźć na stronach internetowych:
Dostępny jest również Ogólnopolski Antynarkotykowy Telefon Zaufania działający pod numerem 801 199 990. Dodatkowo na stronie Ministerstwa Sportu i Turystyki www.msit.gov.pl można znaleźć informator o zasadach bezpieczeństwa nad wodą „Bezpieczna woda”.
Warto zapamiętać również numery alarmowe: WOPR – 600 100 100 i górskie numery ratunkowe 985 lub 601 100 300.
Warto pamiętać także o:
Źródło:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń