Rada Ministrów przyjęła harmonogram realizacji zadań wynikający z Rządowego programu „Bezpieczna+” w 2017 r. W najbliższym roku szkolnym kontynuowane będą zadania z lat ubiegłych, ale wyznaczono dla szkół inne priorytety działania. Poznaj szczegóły!
Resort edukacji przypomina, że możliwość pobierania opłat za korzystanie z wychowania przedszkolnego obejmuje dzieci w wieku do 5 lat. Nowe przepisy obowiązują od 1 stycznia br.
MEN podtrzymuje swoje dotychczasowe stanowisko i uważa, że arkusze organizacyjne na rok szkolny 2017/2018 powinny być opracowywane według nowych przepisów. Zobacz, jak MEN wyjaśnia wątpliwości specjalistów.
Rzecznik Praw Dziecka zwrócił się do Minister Edukacji Narodowej o analizę problemu związanego z nadmierną ilością zadawanych uczniom prac domowych. Skierował również prośbę o możliwość włączenia zagadnienia zmniejszenia obciążenia uczniów tymi pracami do Planu Nadzoru Pedagogicznego na kolejny rok szkolny. Sprawdzamy, co jeszcze zawiera list Rzecznika Praw Dziecka.
Minister edukacji narodowej skierowała list do środowiska oświatowego, w którym zwróciła się z prośbą o szczególne zwrócenie uwagi na kwestie bezpiecznego zachowania dzieci i młodzieży w internecie. Poprosiła w nim również dyrektorów szkół o zorganizowanie w placówkach oświatowych spotkań z rodzicami i uczniami dotyczących bezpiecznego korzystania z zasobów internetu przez uczniów.
Reforma oświaty nie doprowadzi do likwidacji bibliotek szkolnych. MEN deklaruje, że nie są prowadzone prace legislacyjne nad wyeliminowaniem bibliotek z ustroju szkolnego.
Ministerstwo Edukacji Narodowej w specjalnym komunikacie podjęło się wyjaśnienia zmian w systemie oświaty dotyczących dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Co do zasady zmiany te postępują tak jak w przypadku szkół ogólnodostępnych.
3 lutego 2017 r. na stronie internetowej MEN opublikowana została instrukcja pozyskiwania informacji z Centralnego Rejestru Orzeczeń Dyscyplinarnych. Do końca lutego z instrukcji tej będą musieli skorzystać nauczyciele, którzy przed podjęciem zatrudnienia w szkole mają obowiązek przedstawienia informacji z rejestru. Zaś począwszy od marca obowiązek weryfikacji niekaralności dyscyplinarnej kandydata na nauczyciela zostanie przesunięty na dyrektora.
Przepisy nowego rozporządzenia w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli, choć zgodnie z projektem mają wejść w życie dopiero 1 września 2017 r., to jednak będą stosowane już w roku szkolnym 2016/2017. Dotyczy to m.in. procedury tworzenia i akceptacji arkuszy organizacyjnych.
W tym roku dla Ministerstwa Edukacji Narodowej najważniejsze będzie wdrażanie reformy oświaty. W tym celu powstał m.in. specjalny zespół, który koordynuje działania i wspiera samorządy, nauczycieli, dyrektorów szkół, rodziców i uczniów. Sprawdzamy, czym jeszcze zajmie się resort edukacji.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty