W liście do samorządowców minister edukacji narodowej przedstawiła informacje dotyczące wdrażania reformy oświatowej. MEM opublikowało również wzór uchwały, jaką mają przyjąć samorządy w sprawie dostosowania sieci szkół do nowego ustroju.
Resort edukacji chce, aby podręcznik dla uczniów w klasach I–III wybierany był przez nauczycieli, a nie odgórnie narzucony. Wykorzystywany do tej pory „Nasz Elementarz” będzie nadal funkcjonował. MEN utrzymuje, że każdy podręcznik, również ten wybrany przez nauczyciela, nadal będzie bezpłatny!
Resort edukacji uruchomił elektroniczną aplikację, która służy do wyszukiwania najbliższej gminy i powiatu prowadzącej szkołę danego typu i rodzaju. Aplikacja jest narzędziem pomocniczym ułatwiającym odnalezienie konkretnej placówki oświatowej.
9 grudnia 2016 r. weszła w życie nowelizacja, w której pozbawiono organy prowadzące publiczne placówki wychowania przedszkolnego możliwości pobierania opłat za pobyt w placówce dziecka w wieku 6 lat. Wymaga podkreślenia, że opłaty te mogą być pobierane do 31 grudnia 2016 r.
Przepisy projektu ustawy Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe przewidują kilka wariantów przekształcenia gimnazjum sportowego, mistrzostwa sportowego lub gimnazjum z oddziałami. MEN zapowiada, że szkoły sportowe, oddziały sportowe w szkołach ogólnodostępnych oraz szkoły mistrzostwa sportowego będą funkcjonować na podobnych zasadach jak w obecnym stanie prawnym. A jak będzie z oddziałami dwujęzycznymi?
Sześciolatki z przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i innych form wychowania przedszkolnego objęci zostaną subwencją oświatową już od przyszłego roku – tak zadecydował Sejm, nowelizując ustawę o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Co to oznacza dla placówek oświatowych?
Ministerstwo Edukacji Narodowej udostępniło formularz sprawozdania z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego za 2016 r.
Zgodnie z przyjętymi założeniami reformy systemu oświaty, przedmiot przyroda będzie realizowany w IV klasie 8-letniej szkoły podstawowej, natomiast biologia, geografia, chemia i fizyka pojawią się odpowiednio w klasach V–VIII szkoły podstawowej. Kto będzie mógł nauczać tych przedmiotów po zmianach?
Przyznane w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” wsparcie finansowe musi zostać podsumowane m.in. przez organy prowadzące szkoły i biblioteki pedagogiczne. Resort edukacji udostępnił na swojej stronie formularze sprawozdań do pobrania. Sprawdź, do kiedy należy je złożyć.
Od wielu miesięcy toczy się debata nad zmianami w szkolnictwie zawodowym. Minister edukacji narodowej zapowiedziała, że musi być ono zorganizowane na nowo. Dlatego główne zmiany mają polegać na zorganizowaniu nauki tak, aby odbywała się ona u pracodawcy. Sprawdzamy, co jeszcze może się zmienić.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty