Niejednokrotnie zdarza się, że nauczyciele otrzymują wezwanie do stawiennictwa w sądzie jako na świadek na sprawę, która dotyczy ucznia szkoły. Rodzi się pytanie, jak traktować taką nieobecność. Czy może być ona płatna?
Pracodawca jest obowiązany zwolnić pracownika od pracy na czas niezbędny do stawienia się na wezwanie organu administracji rządowej lub samorządu terytorialnego, sądu, prokuratury, policji albo organu prowadzącego postępowanie w sprawach o wykroczenia (§ 6 rozporządzenia MPiPS z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy). Za czas takiego zwolnienia nie przysługuje jednak wynagrodzenie.
Gdy jednak nauczyciele otrzymali wezwanie do stawienia się w sądzie w charakterze świadka, a sprawa dotyczy ucznia szkoły to sytuacja jest zupełnie inna. Skoro nauczyciele zostali wezwani jako pracownicy szkoły, to stawienie się w sądzie będzie wykonywaniem obowiązków służbowych, a za ten czas przysługuje wynagrodzenie. Wezwanie w sprawie prywatnej, niezwiązanej z pracą stanowi podstawę do zwolnienia od pracy bez prawa do wygrodzenia.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń