7 kwietnia 2023 r. wchodzą w życie nowe regulacje dotyczące pracy zdalnej. Czy do tego czasu każda szkoła musi przyjąć regulamin pracy zdalnej? Czy taki regulamin jest w każdym przypadku obowiązkowy? Sprawdź, czy musisz przyjąć regulamin pracy zdalnej w szkole.
Podstawowym obowiązkiem szkoły jest opracowanie porozumienia a nie regulaminu w sprawie pracy zdalnej. Dlaczego? Otóż zasady pracy zdalnej muszą być uzgodnione ze związkami zawodowymi. Przed ich wprowadzeniem wymagane jest przeprowadzenie procedury uzgodnieniowej. Jej rezultatem powinno być dojście do porozumienia ze wszystkimi, a w ostateczności z organizacjami związkowymi:
Organizacje te mają 30 dni na przedstawienie wspólnego stanowiska, licząc od dnia otrzymania projektu porozumienia.
W praktyce znacznie częściej używa się pojęcia „regulamin”. Tymczasem dokument taki dyrektor szkoły przyjmuje jedynie w następujących przypadkach:
Wykonywanie pracy zdalnej jest możliwe nawet w przypadku, gdy nie zawarto porozumienia ani regulaminu . W takim przypadku określa się zasady wykonywania takiej pracy w poleceniu pracy zdalnej lub w porozumieniu z pracownikiem. Czy to oznacza, że szkoła nie musi przyjmować porozumienia ani regulaminu?
Zauważmy, że w art. 6720 Kodeksu pracy wskazano na obowiązek przyjęcia porozumienia (regulaminu). Przepis ten używa bowiem sformułowań stanowczych: „określa” zarówno w odniesieniu do przyjęcia porozumienia jak i regulaminu. Z tego płynie wniosek, że porozumienie albo regulamin pracy zdalnej musi być przyjęty, w tym także w szkole i placówce oświatowej.
Ale czy w każdym przypadku? Przypomnijmy, że praca zdalna może być wykonywana:
Niektórzy pracownicy mogą w sposób wiążący zażądać wykonywania takiej pracy. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj>>
W takim przypadku dyrektor może odmówić uwzględnienia wniosku jedynie ze względu na organizację pracy lub rodzaj pracy wykonywanej przez pracownika. Gdyby taka odmowa była uzasadniona w odniesieniu do każdego stanowiska pracy w szkole, wówczas w istocie porozumienie (regulamin) byłoby zbędne. W pozostałych przypadkach taki dokument musi być przyjęty także w szkole i placówce oświatowej.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń