Dyrektor w celu zmiany personalnej na stanowisku nauczycielskim ma liczne obowiązki związane choćby z przeniesieniem służbowym. Czy o tych zmianach muszą wiedzieć rodzice uczniów danej klasy czy też rada rodziców? Odpowiedź w artykule.
Z artykułu dowiesz się:
1. Rada rodziców nie ma kompetencji kadrowych
2.Rada nie podejmuje działań w odniesieniu do arkusza organizacyjnego
3.czym innym obowiązek a czym innym dobra praktyka
Rada rodziców należy do społecznych organów w systemie oświaty. Jakkolwiek rada rodziców jest włączona w pewne procesy związane z zarządzaniem szkoły, jednakże nie oznacza to włączenia jej we wszelkie procesy decyzyjne.
Jak stanowi art. 110 ust. 2 Prawa oświatowego arkusz organizacji szkoły lub przedszkola opracowuje dyrektor szkoły lub przedszkola a następnie przekazuje do zaopiniowania zakładowym organizacjom związkowym będącym jednostkami organizacyjnymi organizacji związkowych reprezentatywnych w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego albo jednostkami organizacyjnymi organizacji związkowych wchodzących w skład organizacji związkowych reprezentatywnych w rozumieniu tej ustawy, zrzeszających nauczycieli. Z kolei ust. 3 tego samego artykułu stanowi, że arkusz organizacji szkoły i przedszkola zatwierdza organ prowadzący, po zasięgnięciu opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny.
Z przywołanych przepisów wynika jednoznacznie, że prawodawca nie włączył rady rodziców w proces tworzenia arkusza organizacji. Oznacza to, że nie istnieje obowiązek informowania rady rodziców o zmianach personalnych na stanowiskach nauczycielskich, o tym któremu nauczycielowi przydzielone zostaną określone zajęcia w poszczególnych grupach.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń