Każdy pracownik szkoły ma obowiązek usprawiedliwiania swojej nieobecności w pracy. Brak usprawiedliwienia może nieść za sobą poważne konsekwencje, podobnie zresztą jak usprawiedliwienie spóźnione.
Pracownik powinien uprzedzić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy, jeżeli przyczyna tej nieobecności jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia.
Jeżeli przepisy prawa pracy obowiązujące u danego pracodawcy nie określają sposobu zawiadomienia pracodawcy o przyczynie nieobecności pracownika w pracy, zawiadomienia tego pracownik dokonuje osobiście lub przez inną osobę, telefonicznie lub za pośrednictwem innego środka łączności albo drogą pocztową, przy czym za datę zawiadomienia uważa się wtedy datę stempla pocztowego. Niedotrzymanie tego terminu może być usprawiedliwione szczególnymi okolicznościami uniemożliwiającymi terminowe dopełnienie przez pracownika obowiązku określonego w tym przepisie, zwłaszcza jego obłożną chorobą połączoną z brakiem lub nieobecnością domowników albo innym zdarzeniem losowym.
Istotne jest to, że rozróżnić należy dwie kwestie - niepojawienie się w pracy bez należytego usprawiedliwienia oraz opóźnienie w zawiadomieniu pracodawcy o przyczynie nieobecności.
Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika w razie m.in. ciężkiego naruszenia przez pracownika podstawowych obowiązków pracowniczych. Rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika nie może nastąpić po upływie 1 miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy. Pracodawca podejmuje decyzję w sprawie rozwiązania umowy po zasięgnięciu opinii reprezentującej pracownika zakładowej organizacji związkowej, którą zawiadamia o przyczynie uzasadniającej rozwiązanie umowy. W razie zastrzeżeń co do zasadności rozwiązania umowy zakładowa organizacja związkowa wyraża swoją opinię niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 3 dni.
Jeżeli zatem okoliczności wskazują na to, że pracownik nie stawił się w pracy bez uzasadnionej przyczyny, zachodzą okoliczności uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym. Lepiej jednak w pierwszej kolejności podjąć kroki w celu ustalenia, dlaczego pracownik nie przedłożył zaświadczenia lekarskiego za dzień 24 maja br. poprzez chociażby zapytanie telefoniczne. Może to być błąd w treści zaświadczenia, a wtedy zachodzi ryzyko, że pracownik podważy rozwiązanie umowy przed Sądem Pracy.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń