Każdy nauczyciel musi wypełniać dokumentację nauczania w zgodzie z prawdą. Co zatem może grozić za błędy w tej dokumentacji? Wiele zależy od tego, czy błąd jest zawiniony przez nauczyciela.
Nauczyciel prowadzić dokumentację przebiegu nauczania w sposób systematyczny i czytelny. Obowiązek ten nakładają na niego przepisy art. 6 pkt 1 Karty Nauczyciela (obowiązek rzetelnej realizacji zadań związanych z powierzonym stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami szkoły: dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą) uzupełnione o przepisy rozporządzenia MEN z 25 sierpnia 2017 r. w sprawie sposobu prowadzenia przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej oraz rodzajów tej dokumentacji (m.in. § 8 i 11).
Przepisy nie wskazują wprawdzie terminu wypełniania dzienników i innej dokumentacji, niemniej jednak oczywiste jest, że wpisów należy dokonywać bez zbędnej zwłoki.
Nierzetelne prowadzenie dokumentacji pracowniczej skutkujące błędami może być uznane za uchybienie w porządku i organizacji pracy skutkujące wymierzeniem kary porządkowej – ale nie w każdym przypadku. Przy stosowaniu kary bierze się bowiem pod uwagę w szczególności rodzaj naruszenia obowiązków pracowniczych, stopień winy pracownika i jego dotychczasowy stosunek do pracy (art. 111 Kodeksu pracy).
Oznacza to, że jeśli nie można przypisać winy pracownikowi w związku z błędem w dokumentacji, wówczas nie poniesie on odpowiedzialności porządkowej.
Wiemy już, że nauczyciel ma obowiązek m.in. rzetelnie realizować zadania związane z powierzonym mu stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami szkoły: dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą (art. 6 pkt 1 Karty Nauczyciela). W tym zakresie, jak już wskazano w pkt I, nauczyciel musi także rzetelnie wypełniać dokumentację nauczania. Za nienależyte wykonywanie obowiązków wskazanych w art. 6 Karty Nauczyciela nauczycielowi może grozić odpowiedzialność dyscyplinarna. Przy czym zgodnie z art. 85j ust. 3 Karty Nauczyciela przy wymiarze kary bierze się pod uwagę:
Niezgodny ze stanem faktycznym wpis w dzienniku lub innej dokumentacji nauczania może być kwalifikowany jako przestępstwo, ale tylko w niektórych przypadkach. Otóż funkcjonariusz publiczny lub inna osoba uprawniona do wystawienia dokumentu, która poświadcza w nim nieprawdę co do okoliczności mającej znaczenie prawne, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Jest to jednak przestępstwo, które może zostać popełnione tylko umyślnie.
Teoretycznie istnieje również możliwość pociągnięcia nauczyciela do odpowiedzialności odszkodowawczej. W takiej sytuacji musiałyby jednak zostać spełnione następujące przesłanki:
Taka sytuacja w odniesieniu do dzienników i pozostałej dokumentacji nauczania wydaje się jednak mało prawdopodobna.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń