Zgodnie z Kartą Nauczyciela, zgodę na godziny ponadwymiarowe musi wyrazić nauczyciel wychowujący dziecko w wieku do lat 4. Kodeks pracy przewiduje zaś zakaz zatrudniania pracownika wychowującego dziecko w wieku do lat 8 w godzinach nadliczbowych. Sprawdź, czy zgodę na przydzielenie godzin ponadwymiarowych należy uzyskać od nauczycieli wychowujących dzieci w wieku do lat 8.
Przez godzinę ponadwymiarową rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych (art. 35 ust. 2 Karty Nauczyciela). Z kolei pracą w godzinach nadliczbowych jest praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także praca wykonywana ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy (art. 151 § 1 Kodeksu pracy).
Kobiecie w ciąży lub osobie wychowującej dziecko do lat 4 nie przydziela się pracy w godzinach ponadwymiarowych bez ich zgody (art. 35 ust. 4 Karty Nauczyciela). Oznacza to, że wymóg uzyskania zgody dotyczy realizacji godzin ponadwymiarowych przez nauczycieli wychowujących dzieci w wieku do lat 4, a nie 8. Pracownika wychowującego dziecko do ukończenia przez nie 8 roku życia nie wolno bez jego zgody zatrudniać w godzinach nadliczbowych, w porze nocnej, w systemie czasu pracy, o którym mowa w art. 139, oraz delegować poza stałe miejsce pracy (art. 178 § 2 kodeksu pracy). Dotyczy to więc godzin nadliczbowych, a nie ponadwymiarowych.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń