Odwołanie wychowawcy klasy nie jest szczególnie skomplikowanym procesem. Niemniej jednak wiąże się z koniecznością pozbawienia nauczyciela godziny wychowawczej, a to wymaga podjęcia odpowiednich czynności kadrowych. Sprawdź, jak odwołać wychowawcę klasy z funkcji.
Oddziałem opiekuje się nauczyciel wychowawca. Powinien on opiekować się oddziałem w ciągu całego etapu edukacyjnego. Ma to na celu zapewnienie ciągłości i skuteczności pracy wychowawczej nauczyciel wychowawca opiekuje się danym oddziałem w ciągu całego etapu edukacyjnego (art. 96 ust. 1 i 2 Prawa oświatowego). Nie zawsze jednak będzie to możliwe.
Wychowawca może bowiem zostać odwołany ze swojej funkcji. Przepisy nie określają trybu powierzania i odwoływania z funkcji wychowawcy klasy. Oznacza to, że decyzja w tym zakresie należy do wyłącznej kompetencji dyrektora szkoły (art. 7 ust. 1 Karty Nauczyciela). Co istotne, odwołanie takie może nastąpić w dowolnym momencie w trakcie roku szkolnego.
Oświadczenie o odwołaniu będzie skuteczne w momencie jego doręczenia nauczycielowi (art. 61 § 1 Kodeksu cywilnego). Sposób przekazania tego oświadczenia jest dowolny – można dokonać tego np.:
Jeżeli wewnętrzne przepisy szkolne nie określają konkretnej procedury, to nie jest w tym zakresie wymagana forma pisemna.
Pozbawienie wychowawstwa klasy nie wymaga żadnego uzasadnienia.
Odwołanie z funkcji wychowawcy będzie wiązało się z pozbawieniem nauczyciela godziny wychowawczej. Jak to zrobić? W przypadku gdy godzina wychowawcza jest przydzielona jako ponadwymiarowa, co do zasady wystarczy poinformować nauczyciela o pozbawieniu go tej godziny. Praca w godzinach ponadwymiarowych nie stanowi uprawnienia nauczyciela, lecz jest jego obowiązkiem, jeżeli została zarządzona zgodnie z prawem. Zdjęcie z nauczyciela tego dodatkowego obowiązku przez nieprzydzielenie pracy w godzinach ponadwymiarowych nie może być uważane za pogorszenie warunków pracy (wyrok SN z dnia 12 maja 2004 r., I PKN 454/03).
Problem powstaje w sytuacji, gdy nauczyciel miał przydzieloną godzinę wychowawczą w ramach pensum. W takim przypadku zmniejszenie jego wymiaru zajęć mogłoby nastąpić jedynie za porozumieniem stron i wyłącznie w przypadku nauczyciela zatrudnionego na podstawie umowy o pracę. W pozostałych przypadkach pozostaje przydzielenie nauczycielowi innej godziny w ramach tego samego pensum.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń