Od 1 września 2022 r. nauczyciele muszą realizować godziny dostępności w szkole, przedszkolu i placówce oświatowej. Obowiązek realizacji tych godzin spoczywa właściwie na każdym nauczycielu. Są one przeznaczone na konsultacje z uczniami i ich rodzicami. Organizacja godzin dostępności stanowi zaś obowiązek dyrektora szkoły. Sprawdź, jaki jest wymiar godzin dostępności nauczyciela i dowiedz się, jak je zaplanować.
Nie zawsze musisz przydzielać godziny ponadwymiarowe dla nauczycieli
W pierwszej kolejności musimy ustalić, czy przydział dodatkowych obowiązków dla nauczycieli musi nastąpić w ramach godzin ponadwymiarowych. W ramach godzin ponadwymiarowych przydzielane są bowiem jedynie zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze. Wszelkie inne obowiązki, takie jak:
są realizowane poza godzinami ponadwymiarowymi, w ramach 40-godzinnego tygodniowego wymiaru czasu pracy. Przeczytaj także: Wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe niezrealizowane w związku z wycieczką
Sprawdź, czy nauczyciel ma wymagane kwalifikacje
Jak wynika z art. 35 ust. 1 Karty Nauczyciela przydział godzin ponadwymiarowych następuje „zgodnie z posiadaną specjalnością” czyli w ramach kwalifikacji, którymi legitymuje się nauczyciel. Dlatego dyrektor powinien sprawdzić, czy wykształcenie danego nauczyciela uprawnia go do prowadzenia określonych zajęć. Tym właśnie godziny ponadwymiarowe różnią się od doraźnych zastępstw.
Istnieje wprawdzie możliwość przydziału dodatkowych zajęć nauczycielowi, który nie posiada do nich kwalifikacji. Nie następuje to jednak w ramach godzin ponadwymiarowych, lecz na podstawie odrębnej umowy o pracę zawieranej za zgodą kuratora oświaty (art. 10 ust. 9 Karty Nauczyciela).
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Możesz zrezygnować z odnawiania subskrypcji w dowolnym momencie
Zaloguj się:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń