Nieprawidłowo skonstruowane statuty i regulaminy placówek niesamorządowych mogą prowadzić do błędów w rozliczaniu dotacji oświatowej. Tak samo jak brak transparentności w prowadzonej dokumentacji finansowej dotyczącej wydatkowania środków. Ale to tylko niektóre z błędów, które często występują przy rozliczaniu dotacji oświatowej. Sprawdź, na co można przeznaczyć środki z dotacji. Poznaj 6 najczęściej popełnianych błędów przy wydatkowaniu i rozliczaniu dotacji!
Pytanie: Przedszkole publiczne chciałby sprzedawać posiłki z własnej stołówki do żłobka niepublicznego. Czy jest to możliwe?
Pytanie: Proszę o podanie sposobu wyliczenia godzin wsparcia dla dziecka z orzeczeniem. Jeśli dziecko realizuje przez godzinę zadania w grupie do 5 dzieci, to liczy się to jako godzinę wsparcia?
Pytanie: Czym różnią się te wagi skoro jedna i druga dotyczy kształcenia specjalnego? P10 - na podstawie orzeczeń o potrzebie kształcenia specjalnego, a w P88 - objętych kształceniem specjalnym.
Dotacje dla placówek oświatowych podlegają szczególnym zasadom rozliczania i wiążą się z wieloma procedurami, które muszą być dopełnione zarówno po stronie organu prowadzącego, jak i samej jednostki. W tym roku nastąpiło kilka zmian w przyznawaniu dotacji, w tym na realizację kształcenia specjalnego. W artykule omawiamy wszystkie zmiany w 2025 r. Dodatkowo wskazujemy 4 zasady prawidłowego rozliczenia dotacji, a także przykłady poprawnego i niepoprawnego jej wydatkowania.
Pytanie: Czy przedszkole powinno posiadać regulamin dokonywania opłat przez rodziców za godziny ponad podstawę programową?
Zmienią się zasady dotowania szkół i placówek niepublicznych. Od 1 stycznia 2025 r. w oddziałach innych niż integracyjne i specjalne wysokość dotacji na uczniów niepełnosprawnych zależna będzie od liczby godzin wsparcia. Sprawdzamy szczegóły!
Pytanie: Czy z dotacji otrzymywanej przez przedszkole niepubliczne można rozliczyć prowadzenie mediów społecznościowych przedszkola (FB, Instagrama, Tik Toka)?
Inwentaryzację przeprowadza się w celu ustalenia rzeczywistej ilości i wartości składników majątkowych używanych przez jednostkę oświatową. Ważne, aby ewentualne błędy występujące w czasie inwentaryzacji ograniczyć do minimum. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, przygotowując się w szkole do inwentaryzacji za 2024.
Pytanie: Przedszkole niepubliczne zaprzestało prowadzenia działalności 31 sierpnia 2024 r. W wyniku aktualizacji październikowej zostanie wypłacone wyrównanie kwoty dotacji od stycznia do sierpnia. Na co przedszkole niepubliczne może przeznaczyć wyrównanie? Czy musi się rozliczyć z wyrównania z organem dotującym, jeżeli rozliczenie zostało już złożone przez przedszkole we wrześniu 2024?
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty