Subwencja oświatowa jest jednym ze źródeł dochodów jednostek samorządu terytorialnego. W praktyce nie wystarcza ona jednak na pokrycie wszystkich wydatków oświatowych w samorządzie. Dowiedz się, czy przepisy prawa określają zasady wydatkowania części oświatowej subwencji ogólnej przez jednostki samorządu terytorialnego.
Zasady naliczania subwencji oświatowej wynikają z przepisów ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Wielkość części oświatowej subwencji ogólnej dla wszystkich jednostek samorządu terytorialnego ustala corocznie ustawa budżetowa.
Sposób podziału tej subwencji oświatowej ustala corocznie Minister Edukacji Narodowej. W roku 2022 obowiązuje rozporządzenie MEiN z 21 grudnia 2021 r. w sprawie sposobu podziału części oświatowej subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego w roku 2022. Część oświatowa subwencji ogólnej wyliczana jest według specjalnego algorytmu, stanowiącego załącznik do ww. rozporządzenia.
Jak wynika z treści ww. rozporządzenia, podział części oświatowej subwencji jest dokonywany w szczególności z uwzględnieniem finansowania wydatków bieżących szkół prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego, w tym:
Możesz zrezygnować z odnawiania subskrypcji w dowolnym momencie
Zaloguj się:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń