Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Finanse i dotacje w przedszkolu

Finanse i dotacje w przedszkolu, zarówno publicznym, jak i niepublicznym, stwarzają wiele problemów, a przepisy ciągle się zmieniają. W tej zakładce znajdziesz odpowiedzi na pytania, problemy, wątpliwości związane z rozliczaniem zakupów w placówkach. W ostatnim czasie dużo również zmienia się w zakresie finansowania i dotowania placówek – sprawdzamy, kiedy i co można rozliczyć z dotacji. Podpowiadamy również, jak prawidłowo prowadzić księgi rachunkowe.

Długotrwała nieobecność dziecka w przedszkolu – co z dotacją

Pytanie: W przedszkolu publicznym prowadzonym przez osobę fizyczną jest dziecko, które od września pojawiło się w przedszkolu tylko kilka razy. Ostatnia obecność dziecka była w styczniu i do dziś nie ma kontaktu z rodzicami. Telefon kontaktowy przestał być aktywny. Co powinien zrobić dyrektor w takiej sytuacji? Czy w związku z wielomiesięczną nieobecnością dotacja na takie dziecko może zostać cofnięta lub wstrzymana?

Religia w przedszkolu – czy jest płatna, skoro zajęcia odbywają się poza podstawą programową

Pytanie: Czy zajęcia religii w przedszkolu publicznym mają być bezpłatne? Zgodnie z uchwałą Rady Gminy nasze przedszkole zapewnia bezpłatne nauczanie, wychowanie i opiekę w czasie 5 godzin dziennie dzieciom do lat 5, natomiast za każdą dodatkową godzinę pobierana jest opłata w wysokości 1 zł. Religia nie jest realizowana w ramach podstawy programowej i odbywa się poza tymi 5 godzinami bezpłatnymi. Czy zatem mamy podstawę do pobierania opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu na zajęciach religii?

Czy ustalenie opłat w przedszkolu powinno być potwierdzone decyzją administracyjną

Pytanie: Jak powinien wyglądać wzór decyzji administracyjnej dotyczącej opłat rodziców za pobyt dziecka w przedszkolu?

Fotolia_66785188_Subscription_Monthly_XXL

Nowe uchwały w sprawie opłat za przedszkole

Rada gminy zobowiązana jest podjąć uchwały w sprawie opłat za wychowanie przedszkolne na podstawie art. 52 ust. 1 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Dotychczasowe uchwały będą obowiązywały jednak do wejścia w życie uchwał podjętych na nowej podstawie prawnej, a ustawodawca nie przesądził, w jakim okresie należy podjąć uchwały w tym przedmiocie.

Dotacja na dziecko z innej gminy – jaki jest sposób rozliczeń między jednostkami

Pytanie: Dziecko mieszka na terenie innej gminy, ale ponieważ w przedszkolu niepublicznym, które przystąpiło do konkursu na wychowanie przedszkolne, w gminie dotującej pozostały wolne miejsca, to dziecko to zostało przyjęte. Organ prowadzący otrzymuje na to dziecko dotację wynoszącą 100% kosztów utrzymania dziecka w przedszkolu samorządowym gminy dotującej – zgodnie z uchwałą (regulamin konkursu). Czy gmina dotująca może wystąpić do gminy, której mieszkańcem jest dziecko uczęszczające do przedszkola niepublicznego na terenie gminy dotującej działającego na zasadach przedszkola publicznego po konkursie, o wypłacenie dotacji w wysokości 100%?

Wynagrodzenie pokrywane z dotacji w przedszkolu niepublicznym

Pytanie: Prowadzę niepubliczne przedszkole i jestem dyrektorem. Pracuje w nim również mój mąż jako współpracownik i zastępca dyrektora. Czy mojemu mężowi należy się wynagrodzenie, które mogę pokryć z dotacji? Który przepis to reguluje?

Czy gmina może potrącić dotację za dziecko spoza gminy

Pytanie: Do przedszkola uczęszcza dziecko spoza gminy. Pracownik JST zwrócił się z prośbą o dostarczenie oświadczenia rodzica dziecka, w którym wskazany zostanie adres zamieszkania dziecka (jest inny niż zameldowania). Czy gmina ma prawo potrącić dotację za to dziecko, w momencie kiedy nie dostarczę ww. oświadczenia. Kontakt z matką dziecka jest utrudniony. Nie mam możliwości pozyskania takiego dokumentu. Czy zamiast tego można przedstawić wniosek do przedszkola wypełniony przez mamę?

Nowa uchwała od 1 stycznia 2018 dotycząca dotacji dla żłobków i klubów dziecięcych

Pytanie: Czy rada gminy musi podjąć nową uchwałę dotyczącą dotacji dla żłobków i klubów dziecięcych ze względu na zmianę od 1 stycznia 2018 r. brzmienia art. 60 ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3?

Plan finansowy – czy obowiązuje w przedszkolu

Pytanie: Czy w przedszkolu publicznym, w którym organem prowadzącym jest osoba fizyczna, obowiązuje plan finansowy?

Czy potrzebny jest bilans otwarcia, gdy przedszkole przejmuje nowy dyrektor

Pytanie: Od 1 września pełnię funkcję dyrektora przedszkola publicznego - samorządowego. Czy mogę przeprowadzić i na jakich szczegółowych zasadach bilans otwarcia, przejęcia placówki?

Najbliższa konsultacja

Brak konsultacji
w najbliższym czasie

Planowane konsultacje

Brak nadchodzących wydarzeń

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty