Przejście na świadczenie kompensacyjne wymaga nie tylko osiągnięcia odpowiedniego wieku i stażu, ale też rozwiązania stosunku pracy. Czy rozwiązanie to może nastąpić przed osiągnięciem wieku uprawniającego do świadczenia. Wyjaśnienie w artykule.
Uchwalenie ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych było związane z reformą systemu ubezpieczeń społecznych. Reforma ta rozpoczęła się w 1999 r. Ustawa ta miała łagodzić przejście z systemu, w którym występowały uprawnienia nauczycieli do emerytur wcześniejszych i w obniżonym wieku, do systemu, w którym takie uprawnienia nie występują. Dla osiągnięcia tego celu ustawa kreuje prawo o charakterze wygasającym – świadczenie kompensacyjne. Świadczenie to miało być alternatywą dla emerytury pomostowej. To oznacza, że przepisy dotyczące tego świadczenia należy interpretować w sposób ścisły.
Świadczenie kompensacyjne przysługuje nauczycielom, którzy spełniają następujące warunki:
Ustawa o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych ma już pewną praktykę stosowania. Na jej bazie można stwierdzić, że wykluczona jest możliwość nabycia świadczenia w przypadku podjęcia przez nauczyciela, po rozwiązaniu stosunku pracy, innego zatrudnienia, gdy w dacie rozwiązania nauczycielskiego stosunku pracy nie osiągnął on wymaganego ustawą wieku. Traci on bowiem wówczas wymagany ustawą status nauczyciela.
Jak stwierdził Sąd Apelacyjny w Białymstoku – III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w wyroku z dnia 15 grudnia 2020 r., w sprawie III AUa 710/20: „prawo do świadczenia nabywa się ex lege z dniem spełnienia wszystkich warunków. Może mieć znaczenie kolejność spełnienia poszczególnych warunków, bowiem koniecznym wydaje się być, aby w chwili rozwiązania stosunku pracy ubiegający się o świadczenie posiadał już wymagany staż ubezpieczeniowy konieczny do jego nabycia. W wyroku Sądu Najwyższego z dnia 14 listopada 2017 r. , I UK 447/16, przyjęto, że również warunek z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (osiągnięcie wskazanego wieku) musi być spełniony do dnia rozwiązania nauczycielskiego zatrudnienia, a nie po jego ustaniu.
Tym samym jeśli nauczyciel zrezygnuje z pracy w zawodzie nauczyciela przed osiągnięciem wieku uprawniającego do świadczenia kompensacyjnego, wówczas z tego świadczenia nie będzie mógł skorzystać.
Przykład
Nauczyciel pozostawał w zatrudnieniu do 31 sierpnia 2022 r. Wiek uprawniający do świadczenia kompensacyjnego nabędzie zaś 14 września 2022 r. W efekcie nauczyciel nie będzie mógł przejść na świadczenie kompensacyjne, chyba że w dniu osiągnięcia tego wieku lub później podejmie jeszcze zatrudnienie na stanowisku nauczyciela w szkole.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń