Podjęcie pracy na stanowisku nauczyciela w szkole lub placówce oświatowej skutkuje co do zasady zawieszeniem wypłaty świadczenia kompensacyjnego. O jakie jednostki oświatowe chodzi? Na to pytanie odpowiedział Sąd Najwyższy w wyroku z 10 lutego 2022 r. III USKP 109/21.
Zasadniczo łączenie pobierania świadczenia kompensacyjnego z pracą jest możliwe. Problemy pojawiają się jednak w przypadku pracy na stanowisku nauczyciela w szkołach i placówkach oświatowych. W takiej sytuacji świadczenie kompensacyjne ulega zawieszeniu bez względu na wysokość uzyskiwanego przychodu.
Ta kwestia budzi pewne wątpliwości, którymi zajął się Sąd Najwyższy. Otóż ze świadczenia kompensacyjnego nie mogą korzystać nauczyciele niektórych placówek, pominiętych w art. 2 pkt 1 ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych. Chodzi tu np. o poradnie psychologiczno-pedagogiczne czy centra kształcenia zawodowego. Nauczyciele tych placówek nie mogą liczyć na świadczenie kompensacyjne. Innymi słowy, staż z tych placówek nie jest zaliczany do okresu pracy „przy tablicy”.
Tymczasem w przypadku zawieszenia świadczenia kompensacyjnego jest już inaczej. Jak podkreślił Sąd Najwyższy, zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy „prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego ulega zawieszenia niezależnie od wysokości osiąganego przychodu w przypadku podjęcia przez osobę pobierającą świadczenie pracy w jednostkach, o których mowa w art. 1 Karty Nauczyciela”. Zatem zawieszenie nastąpi w przypadku podjęcia pracy przez nauczyciela w jakiejkolwiek szkole, przedszkolu, placówce oświatowej czy ich zespole.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń