11 lutego 2025 r. ogłoszono jednolity tekst ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych. Poznaj aktualne przepisy dotyczące korzystania ze świadczenia kompensacyjnego.
Od roku szkolnego 2023/2024 istniała możliwość zatrudnienia nauczyciela na świadczeniu kompensacyjnym w szkole bez zawieszenia wypłaty tego świadczenia. Wiemy już, że takie rozwiązanie będzie stosowane także w roku szkolnym 2024/2025. Przypominamy, jakie będą zasady pracy w szkole nauczyciela pobierającego świadczenie kompensacyjne.
Od 2009 r. nauczyciele, którzy osiągnęli już określony wiek (w 2024 r. jest to 55 lat w przypadku kobiet i 60 lat w przypadku mężczyzn) oraz mają odpowiedni okres składkowy i staż pracy „przy tablicy” mogą, po rozwiązaniu stosunku pracy w szkole, przejść na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. 23 lutego 2024 r. ogłoszono jednolity tekst ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych.
To już pewne. Nauczyciel pobierający świadczenie kompensacyjne w dwóch przypadkach będzie mógł podjąć zatrudnienie w szkole bez zawieszenia tego świadczenia. Rozwiązanie to będzie stosowane do 31 sierpnia 2024 r. Przepisy wprowadzające tę zmianę weszły w życie 1 sierpnia 2023 r.
Podjęcie zatrudnienia w trakcie świadczenia kompensacyjnego może skutkować jego zawieszeniem. Sprawdź, w jakich przypadkach można pracować w trakcie pobierania tego świadczenia i uniknąć zawieszenia jego wypłaty.
Sejm uchwalił przepisy, dzięki którym nauczyciel na świadczeniu kompensacyjnym będzie mógł podjąć zatrudnienie w każdej szkole i placówce, do której uczęszcza co najmniej 1 uczeń z Ukrainy. Nie dojdzie wtedy do bezwarunkowego zawieszenia świadczenia kompensacyjnego.
Podjęcie pracy na stanowisku nauczyciela w szkole lub placówce oświatowej skutkuje co do zasady zawieszeniem wypłaty świadczenia kompensacyjnego. O jakie jednostki oświatowe chodzi? Na to pytanie odpowiedział Sąd Najwyższy w wyroku z 10 lutego 2022 r. III USKP 109/21.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.