Odejść na emeryturę czy pracować dalej? Pozostać w zatrudnieniu do momentu osiągnięcia wieku emerytalnego, a może już teraz skorzystać ze świadczenia kompensacyjnego? Takie pytania mogą zadawać sobie pracownicy oświaty w ostatnich miesiącach każdego roku szkolnego.
Podstawową emeryturą przysługującą nauczycielom i pracownikom niepedagogicznym jest emerytura powszechna. Aby skorzystać z tej emerytury, wystarczy osiągnąć wiek:
Podstawę obliczenia tej emerytury stanowi kwota składek na ubezpieczenie emerytalne, z uwzględnieniem:
Kwotę tę należy podzielić przez parametr średniego dalszego trwania życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na emeryturę danego nauczyciela (ogłaszany w formie komunikatu Prezesa GUS w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski" corocznie w terminie do 31 marca).
Komunikat Prezesa GUS jest dostępny tutaj>>
Przeczytaj także: Rekompensata za pracę w szczególnym charakterze – dla kogo i na jakich warunkach
Nauczyciele nie mogą liczyć na emeryturę bez względu na wiek
Nadal obowiązuje art. 88 Karty Nauczyciela, który przewiduje możliwość skorzystania z wcześniejszej emerytury przyznawanej bez względu na wiek. Jednak przepis ten w praktyce stał się martwy. Dlaczego? Otóż aby skorzystać z tej emerytury, należy spełnić następuje warunki
Poza tym nauczycielom urodzonym po 31 grudnia 1968 r. emerytura ta już nie przysługuje. Tak ukształtowane wymogi oznaczają, że w szkołach brak jest już osób z uprawnieniami do tej emerytury. Wycofano się też z pomysłów jej przywrócenia.
Więcej na temat nieaktualnej już propozycji przywrócenia wcześniejszych emerytur przeczytasz tutaj>>
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Możesz zrezygnować z odnawiania subskrypcji w dowolnym momencie
Zaloguj się:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń