Czy należy wyrównać dodatek stażowy po udokumentowaniu i doliczeniu dodatkowego okresu do stażu pracy? Odpowiedź na to pytanie niestety nie jest prosta. Pewne wnioski można jednak wysnuć w oparciu o wyrok Sądu Najwyższego z 29 czerwca 2005 r. II PK 339/04.
Ogólny staż pracy jest istotnym kryterium, które determinuje:
Ogólnie rzecz ujmując, do stażu pracy zalicza się nie tylko bieżący okres zatrudnienia, ale także:
Zaliczenie tych okresów wymaga przedłożenia określonych dokumentów przez pracownika. Kluczowa jest odpowiedź na pytanie, czy w takiej sytuacji dokonuje się wyrównania dodatku stażowego.
Przepisy nie udzielają wprost odpowiedzi na to pytanie, dlatego sprawa wyrównania jest dyskusyjna. Wyrównanie takie jest jednak uzasadnione.
Wprawdzie stanowisko to dotyczy urlopu wypoczynkowego. Niemniej jednak można z niego wysnuć pewne wnioski. To, że pracodawca nie uzyskał informacji o uprawnieniu pracowniczym skutkuje tylko tym, że pracodawcy nie wolno obwiniać za niezrealizowanie tego uprawnienia. Niemniej jednak brak tej informacji nie eliminuje tego uprawnienia.
Poza tym dodatek stażowy jest składnikiem wynagrodzenia zależnym od okoliczności obiektywnych tj. stażu pracowniczego, a nie od momentu jego udokumentowania. Innymi słowy, liczy się rzeczywista długość stażu pracowniczego.
Z tego względu po przedstawieniu dokumentów i doliczeniu danego okresu do stażu pracy należy wyrównać dodatek stażowy za okres:
w zależności od tego, który okres rozpoczął się później.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń