Dodatek funkcyjny dla nauczyciela należy się z tytułu pełnienia określonej funkcji. Przepisy nie regulują natomiast kwot dodatku ani szczegółowych zasad jego przyznawania. W tej kwestii odpowiednie rozwiązania powinien przewidywać regulamin wynagradzania nauczycieli. Sprawdź, kiedy dodatek funkcyjny przysługuje nauczycielowi.
Dodatek funkcyjny jest składnikiem wynagrodzenia nauczyciela szkoły i placówki:
czyli w szkołach, w których stosuje się przepisy Karty Nauczyciela dotyczące wynagrodzeń oraz rozporządzenia płacowego. Jako taki dodatek funkcyjny nie przysługuje więc w szkołach i placówkach:
W tych szkołach i placówkach przyznanie dodatku funkcyjnego może być jednak przewidziane w regulaminie wynagradzania lub indywidualnie w umowach o pracę.
8 funkcji z prawem do dodatku funkcyjnego
Jak sama nazwa wskazuje, dodatek funkcyjny z tytułu pełnienia określonej funkcji w szkole. Katalog osób uprawnionych do dodatku funkcyjnego ma zamknięty charakter – jest przewidziany w § 5 rozporządzenia płacowego. Dodatek ten otrzymuje:
Absolutnie wykluczone jest zawężenie tego katalogu. Ww. osoby mają bowiem prawo do dodatku funkcyjnego z mocy samego prawa.
Jeżeli nauczyciel pełni jednocześnie więcej niż jedną funkcję, to powinien otrzymywać odpowiednio więcej dodatków funkcyjnych. Nie ma podstaw do ograniczania liczby dodatków funkcyjnych.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Możesz zrezygnować z odnawiania subskrypcji w dowolnym momencie
Zaloguj się:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń