Od niedawna studia doktoranckie zostały zastąpione szkołami doktorskimi. Zarówno okres studiów doktoranckich i uczęszczania do szkoły doktorskiej może zostać zaliczony do stażu pracowniczego w szkole. Sprawdź, na jakich zasadach.
Od 1 października 2019 r. obowiązuje art. 208 ust. 2 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce. Przewiduje on, że doktorantowi, który uzyskał stopień doktora w wyniku ukończenia szkoły doktorskiej, okres kształcenia w tej szkole zalicza się do stażu pracowniczego.
Wcześniej jednak szkoły doktorskie nie funkcjonowały. Droga do uzyskania stopnia doktora wiodła zaś między innymi poprzez odbycie studiów doktoranckich. Pod rządami ustawy z 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym przepis art. 198 ust. 3 tej ustawy przewidywał, że doktorantowi, po uzyskaniu stopnia doktora, okres odbywania studiów doktoranckich, nie dłuższy niż 4 lata, zalicza się do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze.
Zatem w poprzednim stanie prawnym pracownikowi, który uzyskał stopień a wcześniej odbywał studia doktoranckie (obrona nie musiała być bezpośrednio po zakończeniu studiów), zaliczało się okres tych studiów do stażu pracowniczego.
Okres studiów doktoranckich jest więc okresem równorzędnym, który zalicza się do stażu pracy, jednakże tylko w takim zakresie, w jakim nie pokrywa się z okresem zatrudnienia. Nauczyciele odbywali studia doktoranckie wówczas, gdy prawo przewidywało zaliczenie tego okresu do stażu pracy. Nie ma więc żadnych racjonalnych argumentów, by w obecnej chwili jej tego prawa pozbawić, skoro aktualnie osoby, które uzyskały stopień naukowy doktora także są profitowani zaliczeniem okresu nauki do stażu pracy.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń