Nauczyciel może zostać odwołany z funkcji wychowawcy także w trakcie roku szkolnego. Czy odwołanie nauczyciela z funkcji wychowawcy wymaga zastosowania skomplikowanej procedury? Jakie są skutki płacowe takiego odwołania? Wyjaśnienie poniżej.
Zarówno przydział funkcji wychowawcy oddziału, jak i odwołanie z niej, nie stanowi zmiany warunków zatrudnienia. Sprawowanie funkcji mieści się bowiem w ramach obowiązków służbowych nauczyciela. Co do zasady powierzenie funkcji i odwołanie z niej odbywa się na mocy jednostronnej czynności pracodawcy mającej charakter polecenia służbowego.
Aby zabrać nauczycielowi funkcję wychowawcy, wystarczy go o tym poinformować. Dla celów dowodowych warto taką informację przekazać na piśmie.
Wyjątek dotyczy powoływania i odwoływania z funkcji kierowniczej. W takim przypadku stosowana jest szczególna procedura przewidziana w art. 63 – art. 66 Prawa oświatowego.
Może się jednakże zdarzyć, że odwołanie z pełnionej funkcji wywoła istotne skutki w zakresie warunków zatrudnienia. W takim przypadku dojdzie do redukcji wymiaru zajęć.
Przykład
Godzina wychowawcza jest przydzielona w celu uzupełnienia pensum do pełnego wymiaru. Wówczas „odebranie” tej godziny wymagać będzie wypowiedzenia zmieniającego lub ograniczenia wymiaru zatrudnienia w trybie art. 22 ust. 2 KN. Nawet w takiej sytuacji nie można wykluczyć zmiany wychowawcy w trybie nagłym, jednakże wówczas nauczyciel do czasu upływu wypowiedzenia zmieniającego (lub wyrażenia zgody na ograniczenie wymiaru zatrudnienia) miałby prawo do wynagrodzenia w dotychczasowym wymiarze.
Istotny jest tu także wątek płacowy. Wynagrodzenie nauczyciela składa się m.in. z dodatku funkcyjnego. Taki dodatek należy się oczywiście wychowawcy. Co do zasady, dodatek powiązany jest z pełnieniem funkcji i winien przysługiwać przez okres jej pełnienia.
Zmiana wysokości wynagrodzenia w czasie trwania stosunku pracy w związku z uzyskaniem kolejnego stopnia awansu zawodowego nauczyciela następuje z pierwszym dniem roku szkolnego następującego po roku szkolnym, w którym nauczyciel uzyskał wyższy stopień awansu. Natomiast zmiana wysokości wynagrodzenia z innych przyczyn ma miejsce z pierwszym dniem najbliższego miesiąca kalendarzowego, jeżeli inne przyczyny nie nastąpiły od pierwszego dnia danego miesiąca kalendarzowego.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń