Stwierdzenie u nauczyciela choroby zawodowej nie oznacza jeszcze rozwiązania stosunku pracy. Sprawdź, jakie kroki powinien podjąć w takim przypadku dyrektor szkoły. Dowiedz się, kiedy konieczne będzie zwolnienie nauczyciela.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
W razie stwierdzenia u nauczyciela choroby zawodowej, dyrektor powinien skierować nauczyciela na badania kontrolne.
W razie orzeczenia przez lekarza przeprowadzającego badanie okresowe lub kontrolne o niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy, dyrektor rozwiązuje z nauczycielem stosunek pracy.
Do rozwiązania stosunku pracy dochodzi z końcem miesiąca, w którym dyrektor szkoły otrzymał ostateczne orzeczenie lekarskie o niezdolności nauczyciela do wykonywania dotychczasowej pracy (art. 23 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 pkt 3 Karty Nauczyciela).
Nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie mianowania, z którym rozwiązano stosunek pracy z przyczyny określonej w art. 23 ust. 1 pkt 3, przyznaje się odprawę pieniężną w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego ostatnio pobieranego w czasie trwania stosunku pracy – za każdy pełny rok pracy na stanowisku nauczyciela, w jednostkach organizacyjnych, o których mowa w art. 1 ust. 1 oraz ust. 2 pkt 1 i 1a, nieprzekraczającą jednak sześciomiesięcznego wynagrodzenia zasadniczego (art. 28 ust. 1 Karty Nauczyciela).
Zgodnie z art. 235 § 3 Kodeksu pracy w razie rozpoznania u pracownika choroby zawodowej, pracodawca jest obowiązany:
Pamiętaj jednak, że to nie wszystko. Zgodnie z art. 235 § 1 Kodeks pracy, pracodawca jest obowiązany niezwłocznie zgłosić właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu i właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy każdy przypadek podejrzenia choroby zawodowej.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń