Czasami nie wystarczy powierzenie zadań w zakresie bhp zewnętrznemu specjaliście. W większych szkołach konieczne jest utworzenie służby BHP. Sprawdź, kiedy i na jakich zasadach utworzyć służbę BHP.
Jeżeli szkoła zatrudnia więcej niż 100 pracowników, wówczas konieczne jest utworzenie służby bezpieczeństwa i higieny pracy.
Utworzenie służby BHP nie jest tym samym, co powierzenie wykonywania zadań tej służby (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 13 października 2006 r. I OSK 263/06). Jedynie dyrektor szkoły, w której zatrudniono więcej niż 100 pracowników, ma obowiązek utworzenia takiej służby.
Jeśli liczba pracowników w szkole nie przekracza 600, wówczas wystarczy jednoosobowa komórka służby BHP. Pracownik w tej komórce może być zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy.
W przypadku szkół zatrudniających co najmniej 100 pracowników utworzenie służby BHP, choćby w postaci komórki organizacyjnej z jednym pracownikiem zatrudnionym w niepełnym wymiarze, jest obligatoryjne. Dyrektor musi wówczas zatrudnić BHP-owca na podstawie stosunku pracy, a nie umowy cywilnoprawnej.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń