Badania kontrolne przeprowadza się po dłuższym okresie choroby pracownika, ale nie tylko. Sprawdź, w jakich jeszcze przypadkach musisz skierować pracownika na badania kontrolne do lekarza medycyny pracy.
W razie niezdolności do pracy z powodu choroby przekraczającej 30 dni, spowodowanej chorobą pracownik musi poddać się kontrolnym badaniom u lekarza medycyny pracy. Mają one na celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku (art. 229 § 2 Kodeksu pracy). Obowiązek skierowania na ten badania powstaje więc w związku z długotrwałą chorobą.
Istnieją jednak inne przypadki, gdy badanie kontrolne jest niezbędne. Pracownik powinien być skierowany na badanie kontrolne także wtedy gdy:
Poza tym sytuacjami skierowanie na dodatkowe badanie lekarskie należy do swobodnego uznania pracodawcy, który nie jest związany wnioskiem pracownika.
Pracodawca musi reagować na potrzeby w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy oraz dostosowywać środki podejmowane w celu doskonalenia istniejącego poziomu ochrony zdrowia i życia pracowników, biorąc pod uwagę zmieniające się warunki wykonywania pracy (art. 207 § 2 pkt 3 Kodeksu pracy).
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń