Dyrektor w określonych przypadkach powinien kierować pracownika na badania okresowe lub kontrolne. Czasem jednak pracownik może zaanonsować zmianę stanu zdrowia. Co to oznacza dla ważności badań?
Zgodnie z art. 229 § 4 Kodeksu pracy pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku.
Podstawą dopuszczenia do pracy jest aktualne orzeczenie lekarskie, które co do zasady jest aktualne przez wyraźnie w nim wskazany okres, na jaki zostało wydane.
Od tej zasady istnieje jednak wyjątek, na który zwrócił uwagę Sąd Najwyższy w wyroku z 18 grudnia 2002 r. (I PK 44/02). Czytamy w nim, że „aktualnym orzeczeniem lekarskim w rozumieniu art. 229 § 4 k.p. jest orzeczenie stwierdzające stan zdrowia pracownika w dacie, w której ma być dopuszczony do pracy. Zachowuje ono aktualność w okresie w nim wymienionym, jednak staje się nieaktualne w przypadku wystąpienia w tym okresie zdarzeń, które mogą wskazywać na zmianę stanu zdrowia pracownika”.
Jeżeli pracownik zgłosił, iż jego stan zdrowia uległ zmianie, co uzasadnia skierowanie go na badania lekarskie. Wynik tych badań da jednoznaczny pogląd dla pracodawcy, czy pracownik jest zdolny do wykonywania pracy. Dotyczy to zarówno pracowników niepedagogicznych jak i nauczycieli
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń