W okresie egzaminów nauczyciele są oddelegowywani do prac w komisji przy egzaminie ósmoklasisty, maturalnym czy zawodowym. W praktyce bywa, że o takie oddelegowanie nauczyciela występuje dyrektor z innej szkoły, w której organizowany jest egzamin. Dowiedz się, jak zareagować na taki wniosek i jak rozliczyć nauczyciela.
Nauczyciele będący egzaminatorami zawierają umowy cywilnoprawne z dyrektorem komisji egzaminacyjnej. W takim przypadku nauczycielom przysługuje zwolnienie od pracy w szkole, w której są zatrudnieni. Zwolnienie jest udzielane na czas niezbędny do przeprowadzenia egzaminu.
Co więcej, prawo do płatnego zwolnienia od pracy przysługuje nauczycielowi będącemu egzaminatorem w każdym miejscu zatrudnienia, również w dodatkowym. W przypadku wniosku od dyrektora innej szkoły nauczycielowi należy zatem udzielić wspomnianego płatnego zwolnienia od pracy.
Przy ustalaniu wynagrodzenia za czas tego zwolnienia stosuje się przepisy dotyczące wynagrodzenia urlopowego. Przy czym składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy (§ 5 rozporządzenia MPiPS z dnia 29 maja 1996 r.).
Wynagrodzenie za okres zwolnienia dla egzaminatora będzie uwzględniało również godziny ponadwymiarowe (§ 1 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia MEN z 26 czerwca 2001 r.). Jest to jednak składnik wynagrodzenia, który w wynagrodzeniu urlopowym nauczyciela uwzględniany jest w wysokości przeciętnej w danym roku szkolnym (§ 4 rozporządzenia).
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń