Wprawdzie 31 maja to swoisty „deadline”, jeśli chodzi o wypowiedzenie stosunku pracy nauczyciela szkoły feryjnej. Niemniej jednak nie oznacza to, że wypowiedzenie w późniejszym terminie nie jest możliwe. Wiąże się ono jednak z koniecznością wypłaty odszkodowania za skrócenie okresu wypowiedzenia.
Wypowiedzenie stosunku pracy nauczyciela w trybie art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela wymaga zachowania 3-miesięcznego okresu wypowiedzenia, który w szkołach feryjnych musi zakończyć się 31 sierpnia. Późniejsze wręczenie wypowiedzenia będzie oznaczało, że nauczyciel pozostanie w zatrudnieniu przez cały kolejny rok szkolny. Wyjątkiem jest sytuacja, w której w wypowiedzeniu zostanie skrócony okres wypowiedzenia. Jest to możliwe nawet do 1 miesiąca, co oznacza, że wypowiedzenie po takim skróceniu może być dokonane do końca lipca.
W przypadku skrócenia okresu wypowiedzenia nauczycielowi będzie jednak należało się odszkodowanie. Będzie ono przysługiwało za pozostałą (czyli skróconą część wypowiedzenia).
Odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia jest równowartością wynagrodzenia liczonego jak za okres urlopu wypoczynkowego. Innymi słowy, aby ustalić wysokość odszkodowania, należy:
Przeczytaj także: 10 kroków do obliczenia średniej urlopowej nauczycieli
Przepisy nie wskazują, w jakim terminie wypłacić odszkodowanie za skrócony okres wypowiedzenia. Zauważmy jednak, że prawo do tego odszkodowania powstanie dopiero w momencie skrócenia okresu wypowiedzenia. To zaś nastąpi w dniu rozwiązania stosunku pracy. Odszkodowanie należy więc wypłacić właśnie w tym dniu.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń