Przepisy nie przewidują konieczności odpracowania zajęć, które nie odbyły się z powodu nieobecności dziecka lub osoby prowadzącej. Jednocześnie nie ma również przeciwskazań, by w miarę możliwości organizacyjnych i finansowych zapewnić realizację zajęć w innym terminie. Należy przy tym wziąć pod uwagę, że ewentualne odrabianie zajęć jest uwarunkowane formą zatrudnienia nauczycieli.
Przepisy prawa oświatowego nie regulują kwestii związanych z odpracowywaniem zajęć z uczniami z powodu nieobecności nauczyciela czy uczestnika zajęć. Nie ma więc podstawy prawnej zobowiązującej do takiego działania.
Nieobecność nauczyciela np. korzystającego z urlopu czy przebywającego na zwolnieniu lekarskim jest nieobecnością usprawiedliwioną. Przepisy nie przewidują obowiązku pracownika związanego z odpracowywaniem nieobecności w pracy z tytułu choroby czy urlopu, a jednocześnie gwarantują mu prawo do wynagrodzenia za ten okres.
Nauczyciel zatrudniony na podstawie umowy o pracę realizuje tygodniowy wymiar godzin uwarunkowany wymiarem zatrudnienia. Podobnie godziny ponadwymiarowe przydzielane i rozliczane są w wymiarze tygodniowym, zgodnie z art. 35 Karty Nauczyciela.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń