Na terenie szkoły istnieje możliwość przeprowadzenia zbiórki pieniężnej wśród uczniów na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy. Przeprowadzenie takiej zbiórki wymaga uzyskania pozwolenia dyrektora szkoła. Czy będzie to zbiórka publiczna? Sprawdzamy szczegóły.
Zasady prowadzenia zbiórek pieniężnych zostały uregulowane w ustawie o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych. Zgodnie z art. 2 pkt 4 tej ustawy zbiórką publiczną nie jest zbieranie ofiar w gotówce lub w naturze m.in. wśród młodzieży szkolnej na terenach szkolnych, odbywające się na podstawie pozwolenia władz szkolnych.
Przepisy ww. ustawy dają prawo do prowadzenia zbiórek pieniężnych (niebędących zbiórkami publicznymi) wśród uczniów, za pozwoleniem dyrektora szkoły wyłącznie w odniesieniu do terenów szkolnych. Ustawodawca nie zdefiniował pojęcia terenów szkolnych, a w związku z tym należy rozumieć to pojęcie tak jak w języku potocznym, tj. jako budynek szkoły i tereny należące do szkoły (np. plac zabaw przy szkole, boisko szkolne).
Natomiast bursa nie jest szkołą, ale placówką zapewniającą opiekę i wychowanie uczniom w okresie pobierania nauki poza miejscem stałego zamieszkania. Zatem na terenie bursy można prowadzić zbiórki pieniężne na cele charytatywne, ale z zachowaniem przepisów ustawy o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych. Zgodnie z art. 3 tej ustawy podmiotami uprawnionymi do prowadzenia zbiórki publicznej są organizacje pozarządowe, podmioty, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego, a także komitet społeczny powołany w celu przeprowadzenia zbiórki publicznej.
Komitet społeczny mogą założyć co najmniej 3 osoby fizyczne posiadające pełną zdolność do czynności prawych oraz niekarane za popełnione przestępstwa przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub za przestępstwo skarbowe. Zbiórkę publiczną należy zgłosić ministrowi właściwemu do spraw administracji publicznej i zamieścić informację o zgłoszeniu na ogólnopolskim elektronicznym portalu zbiórek publicznych.
Z przepisów dotyczących zbiórek publicznych wynika, że w informacji o zgłoszeniu zbiórki publicznej należy podać m.in. termin rozpoczęcia i zakończenia zbiórki oraz cel zbiórki. Ponadto organizator zbiórki ma obowiązek sporządzić sprawozdanie z przeprowadzonej zbiórki publicznej, z podaniem wartości i rodzaju zebranych ofiar – w ciągu 30 dniu od zakończenia zbiórki publicznej a także ze sposobu rozdysponowania zebranych ofiar.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń