W związku z trwającą epidemią zasady dotyczące praktycznej nauki zawodu bardzo się zmieniły. Okazuje się, że zmiany nie są łatwe ani dla uczniów, ani dla pracodawców. Sprawdzamy na przykładach, jakie są najczęściej pojawiające się pytania i problemy.
1) Czy w związku z panującą sytuacją epidemiczną szkoła może zaliczyć praktyki na podstawie odbytych już staży lub dla uczniów drugorocznych praktyk zawodowych z ubiegłego roku?
Tak, zgodnie z zapisami rozporządzenia MEN z 12 sierpnia 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 podczas trwającej pandemii można zaliczyć praktyki na podstawie odbytych staży oraz dla uczniów drugorocznych praktyk zawodowych z ubiegłego roku.
2) Jeżeli pracodawca nie chce przyjąć uczniów na 10h tygodniowo, lecz na 40, to czy można wyrazić zgodę? Pracodawca nie jest zainteresowany realizacją razem z uczniami żadnego projektu, ponieważ zakłóca mu to normalne funkcjonowanie firmy.
Nie. Zgodnie z zapisami § 2 rozporządzenia MEN z 24 listopada 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, zgodnie z którym: w przypadku szkół prowadzących kształcenie zawodowe, centrów kształcenia zawodowego oraz placówek kształcenia ustawicznego dyrektor odpowiednio szkoły, centrum lub placówki
Zajęcia z zakresu praktycznej nauki zawodu mogą być prowadzone u pracodawców lub w indywidualnych gospodarstwach rolnych, o ile w podmiotach tych nie występują zdarzenia, które ze względu na aktualną sytuację epidemiologiczną mogą zagrozić zdrowiu uczniów (ust. 3i).
3) Czy może być realizowany w ramach praktyk zawodowych projekt edukacyjny pod opieką nauczycieli, a pozostałe 10h tygodniowo uczniowie mogą odbywać z zajęć praktycznych np. na warsztatach szkolnych? Jeżeli tak, to co z wynagrodzeniem takich nauczycieli?
Tak, takie postępowanie jest zgodne z zapisami ww. rozporządzenia. Nauczyciele są wynagradzani zgodnie z obowiązującymi ich stawkami – uczeń powinien wykonywać projekt pod nadzorem nauczyciela i z jego aktywną pomocą (poprzez formy stosowane przez szkołę w ramach kształcenia na odległość). Czas przewidziany na realizację danych zajęć nie powinien być dla nauczyciela czasem wolnym.
4) Czy jeżeli uczniowie realizują taką formę kształcenia praktycznego jak w punkcie 3, to czy mogą wówczas odbywać również pozostałe zajęcia np. ogólnokształcące zgodnie z tygodniowym podziałem godzin?
Tak, ale zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami – w formie kształcenia na odległość.
5) Jakie ewentualne inne rozwiązania przewidziane są przez ustawodawcę? Co wówczas z oceną szkolną praktyk zawodowych?
Możliwość realizowania praktyk zawodowych w formie projektu edukacyjnego wynika z zapisów § 4 ust. 1a rozporządzenia MEN z 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, zgodnie z którym w okresie ograniczenia funkcjonowania jednostki systemu oświaty praktyki zawodowe uczniów techników, szkół policealnych i branżowych szkół II stopnia mogą zostać zaliczone również w przypadku, gdy uczeń:
6) Czy obowiązujące jest rozporządzenie z 2020 r. o możliwości przesunięcia realizacji praktyk na ferie letnie?
Tak, istnieje taka możliwość.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń