Organy prowadzące i dyrektorzy szkół podstawowych obawiają się skutków narzucenia maksymalnej liczby uczniów w klasach I-III. Wychodząc naprzeciw tym obawom, resort edukacji chce uelastycznić przepisy i umożliwić stworzenie klas nawet powyżej 27 uczniów, jednakże tylko w trakcie roku szkolnego i pod warunkiem zatrudnienia asystenta nauczyciela.
Od roku szkolnego 2014/2015 zajęcia w klasach I szkoły podstawowej mają być prowadzone w oddziałach liczących nie więcej niż 25 uczniów. W kolejnych latach szkolnych, zasada ta ma obowiązywać wszystkie klasy I-III szkół podstawowych. Organy prowadzące, dyrektorzy szkół podstawowych oraz sami rodzice uczniów obawiają się, że może to spowodować problemy organizacyjne, gdy w trakcie roku szkolnego do oddziału liczącego 25 uczniów zgłosi się kolejny uczeń zamieszkały w jej obwodzie. W obecnym stanie prawnym, taka sytuacji zobliguje dyrektora szkoły do podziału oddziału na dwa mniejsze, co może skutkować problemami lokalowymi oraz koniecznością zmianowej organizacji zajęć. Dodatkowo spowoduje to rozdzielenie grup rówieśników, między którymi zawiążą się już relacje emocjonalne i koleżeńskie, a także zrodziło się poczucie bezpieczeństwa i więzi z wychowawcą klasy.
Możliwość utworzenia oddziałów liczących więcej niż 25 uczniów dotyczyć będzie jedynie sytuacji, gdy w trakcie roku szkolnego do szkoły zgłosi się uczeń mieszkający w jej obwodzie, którego szkoła jest zobligowana przyjąć. Z projektowanych przepisów wynika, że przed rozpoczęciem roku szkolnego dyrektor szkoły nie może zaplanować oddziałów liczących więcej niż 25 uczniów, z tym zastrzeżeniem, że oddział, w którym liczbę uczniów zwiększono w trakcie roku szkolnego, może funkcjonować w ten sposób w ciągu całego etapu edukacyjnego.
Źródło:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń