Już we wrześniu 2013 r. organy prowadzące otrzymają 504 mln złotych tzw. dotacji przedszkolnej. Pozwoli to na obniżenie opłat za pobyt dziecka w przedszkolu do 1 zł już od nowego roku szkolnego, a także umożliwi stopniowe zwiększanie liczby miejsc w przedszkolach, tak by w 2015 roku każdy czterolatek, a w 2017 roku także każdy trzylatek znalazł miejsce w przedszkolu.
Na tę zmianę czekali rodzice przedszkolaków, którzy dotychczas, w zależności od gminy, za dodatkowe godziny opieki w przedszkolu musieli płacić od 1 zł do kilku złotych. Od nowego roku szkolnego każda dodatkowa godzina pobytu dziecka w przedszkolu ponad bezpłatny wymiar ustawowy, finansowany przez gminę (co najmniej 5 godzin) będzie kosztowała maksymalnie 1 złoty. Nowe brzmienie ustawy o systemie oświaty umożliwia także gminom zwalnianie rodziców w całości lub części z opłat za korzystanie przez ich dzieci z wychowania przedszkolnego.
Od 1 września 2013 r. rada gminy:
Przedszkola nie mogą pobierać dodatkowych opłat, nawet jeśli chcą zorganizować inne zajęcia np. nauka tańca czy języka obcego. W tej sprawie Ministerstwo Edukacji Narodowej wydało komunikat, jego treść znajduje się w artykule „Zajęcia dodatkowe w przedszkolu od 1 września 2013 r. także za złotówkę”.
Opłaty za przedszkola będą jednakże waloryzowane. Minister edukacji do końca marca roku, w którym jest dokonywana waloryzacja, ogłosi w Dzienniku Urzędowym RP „Monitor Polski” wysokość wskaźnika waloryzacji oraz maksymalną wysokość kwoty opłaty za godzinę zajęć w przedszkolu ponad bezpłatne minimum. Waloryzacji dokonuje się od dnia 1 września roku kalendarzowego, w którym ogłoszono wysokość wskaźnika waloryzacji.
Aby gminy zyskały fundusze na wprowadzenie niskich opłat dla rodziców i zapewnienie miejsc dla wszystkich dzieci w wieku 3-5 lat, rząd wprowadził stałą dotację dla gmin z budżetu państwa. Wysokość dotacji na każde dziecko w wieku 2,5 - 6 lat w:
Szczegółowe informacje o zasadach wypłacania oraz rozliczania dotacji w artykule: „Do 30 września gminy otrzymają dotacje celowe na wychowanie przedszkolne”.
Przepisy nakładają na gminy obowiązek zapewnienia bezpłatnego dowozu dzieci do placówek oświatowych (lub zwrotu kosztów przejazdu publicznym transportem), w przypadku gdy droga dziecka do:
Tak sformułowane przepisy dotyczące zapewnienia bezpłatnego dowozu sprawiały, że RIO kwestionowały wydatki poniesione na dowóz w przypadku, gdy droga dziecka do szkoły była krótsza, niż odpowiednio 3 lub 4 km. W ten sposób ścierały się przepisy ustawy z chęcią zapewnienia uczniom bezpiecznej drogi do szkoły, szczególnie w przypadkach, gdy droga ta choć krótsza niż wskazana w UoSO to niebezpieczna ze względu na stan dróg i brak odpowiedniej infrastruktury (brak chodnika, pobocza itp.).
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń