Dzieci dwuletnie nie zostaną objęte wychowaniem przedszkolnym nawet w uzasadnionych przypadkach - taką decyzję podjął rząd zobowiązując resort edukacji do zmiany projektu tzw. ustawy przedszkolnej.
Od początku resort pracy miał wątpliwości co do propozycji objęcia dzieci 2-letnich wychowaniem przedszkolnym. Minister pracy podkreślał, że rozwój emocjonalny, ograniczona komunikacja werbalna oraz ograniczona samoobsługa dziecka sprawia, że dziecko w tym wieku wymaga przede wszystkim działań opiekuńczo-wychowawczych, a nie edukacyjnych. Ponadto, planowane wprowadzenie urlopu rodzicielskiego, który da możliwość sprawowania bezpośredniej opieki nad dzieckiem przez rodziców przez pierwszy rok życia dziecka z zachowaniem prawa do zasiłku macierzyńskiego, sprawi, że może zostać zaburzone funkcjonowanie placówek takich jak żłobki i kluby dziecięce. Placówki te bowiem będę ograniczone do sprawowania opieki nad jednym rocznikiem dzieci tj. w wieku od roku do lat 2. W konsekwencji zaburzy się sens istnienia tych placówek oraz ustawy o opiece nad dzieckiem do lat 3. W szczególności, że obecnie w żłobkach głównie przebywają dzieci w wieku od 2 do 3 lat.
Minister pracy zwrócił również uwagę, że ze względu na różne źródło i zasady finansowania żłobków i przedszkoli proponowane rozwiązania uderzają w placówki sprawujące opiekę nad dziećmi do lat trzech. Istnieje także ryzyko, że rodzice - decydując o skierowaniu dziecka do żłobka lub przedszkola - nie będą kierowali się potrzebami dziecka, lecz tym, gdzie będzie taniej.
Nie bez znaczenia jest także to, że budowa i funkcjonowanie żłobków wymaga większych nakładów finansowych niż ma to miejsce w przypadku przedszkoli. Praktycznie ograniczenie dzieci ubiegających się o przyjęcie do żłobka do dzieci w wieku od roku do lat dwóch sprawi, że jednostki samorządu terytorialnego nie będą zainteresowane w rozwój tych form opieki nad dzieckiem. W szczególności, nie będzie chętnych gmin do zobowiązania się do zaciągania zobowiązań finansowych zabezpieczonych obowiązkiem utrzymania miejsc żłobkowych przez okres co najmniej 5 lat, co ma miejsce przy korzystaniu z dofinansowania tych miejsc tworzonych w ramach resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi do lat 3 „Maluch” oraz w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki działanie 1.5. „Wspieranie rozwiązań na rzecz godzenia życia zawodowego i rodzinnego”.
Ministerstwo edukacji, broniąc swojego pomysłu, wskazywało, że zmiany mają uelastycznić system opieki nad małym dzieckiem, a złożenie przez rodziców wniosku o objęcie wychowaniem przedszkolnym dziecka dwuletniego nie będzie równoznaczne z koniecznością zapewnienia przez gminę miejsca w przedszkolu lub innej formie wychowania przedszkolnego. Resort edukacji zaproponował, by warunkiem przyjęcia dziecka, które ukończyło dwa lata do przedszkola było niezapewnienie dziecku opieki żłobkowej przez gminę.
Źródło:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń