Posłowie Solidarnej Polski zaproponowali ustawowe uregulowanie pensum nauczycieli pedagogów i psychologów szkolnych na poziomie 20 godzin tygodniowo - do sejmu wpłynął projekt zmieniający Kartę Nauczyciela.
Zdaniem pomysłodawców zmian, ustalanie tygodniowej liczby godzin obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych pedagogów i psychologów szkolnych nie powinno należeć do kompetencji organu prowadzącego. Rozróżnienie sytuacji nauczycieli poradni psychologiczno - pedagogicznych, którzy mają zagwarantowane w Karcie Nauczyciela 20 - godzinne pensum, i nauczycieli pedagogów i psychologów szkolnych jest nieuzasadnione. Zmiany miałyby wejść w życie 1 września 2013 r.
Przypomnijmy, że zarówno Rzecznik Praw Obywatelskich, jak i Związek Nauczycielstwa Polskiego od wielu miesięcy zwracają uwagę, że obecna regulacja dotycząca zasad ustalania pensum m.in. pedagogów i psychologów szkolnych, daje organom prowadzącym zupełną swobodę w kształtowaniu obowiązkowego wymiaru ich godzin. Karta Nauczyciela nie określa bowiem kryteriów, jakimi powinien kierować się organ, regulując tę materię. Resort edukacji wydał komunikat, w którym dość ogólnikowo stwierdził, że pensum nauczyciela nie może wynosić 40 godzin tygodniowo. W styczniu na konferencji prasowej Minister Szumilas oświadczyła, że zmiany w Karcie Nauczyciela, nad którymi pracuje wspólnie z samorządami i związkami zawodowymi, nie będą dotyczyły pensum nauczycieli.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń