Pracodawca zakłada i prowadzi dla każdego pracownika akta osobowe. W aktach tych gromadzi się ważne dokumenty związane z przebiegiem zatrudnienia pracownika, a część z nich trzeba na bieżąco aktualizować. Zachęcam do zapoznania się z poniższym artykułem, z którego dowiesz się, kiedy należy skierować pracownika na badania okresowe czy szkolenie bhp, oraz jak często pracownicy powinni aktualizować swoje oświadczenia dotyczące korzystania z uprawnień rodzicielskich czy prawo do przerwy na karmienie piersią.
We wrześniu trwa nawiązywanie stosunków pracy z pracownikami szkoły, a tym samym powstaje obowiązek założenia akt osobowych. Zakres dokumentów zbieranych od pracowników jest różny w zależności od tego, czy są to nowozatrudnieni pracownicy, czy też są to osoby, które były już zatrudnione w danej szkole. Sprawdź, co powinny zawierać akta osobowe bezpośrednio po zatrudnieniu pracownika.
Pytanie: Nauczycielka od 1 września będzie uzupełniała etat w mojej szkole. Czy mamy złożyć dla niej akta osobowe? Jakie dokumenty kadrowe powinny być gromadzone w szkole, w której nauczyciel uzupełnia etat?
Pytanie: Podczas kontroli akt osobowych stwierdziłam, że w teczce kucharki zatrudnionej w przedszkolu brak świadectwa posiadania odpowiednich kwalifikacji. W odpowiedzi na moją prośbę o dostarczenie odpowiednich dokumentów, złożyła pismo, w którym informuje, że odpowiednie dokumenty dostarczyła przy nawiązywaniu stosunku pracy tj. 9 lat temu. Jakie działania mogę podjąć w przypadku konsekwentnego odmawiania przez pracownicę dostarczenia świadectwa posiadanych kwalifikacji?
Pytanie: Jak usuwamy karę upomnienia z akt osobowych, jeżeli jest tam wpisana i ma nadany kolejny numer? Czy trzeba wymazać ze spisu w części B akt czy robimy adnotacje, że kara uległa zatarciu?
Pytanie: Pracownica (pracownik niepedagogiczny) według dokumentów zawartych w teczce akt osobowych jest zatrudniona od 10.11.1988 r. (zaliczenie okresów pracy, zaszeregowanie). Niestety w teczce akt osobowych brakuje jakiejkolwiek umowy o pracę. Dyrektor przyjmujący pracownika do pracy juz nie pracuje. Jak ma postąpić w takiej sytuacji obecny dyrektor placówki?
Pytanie: Pracownik niepedagogiczny szkoły, w związku z nienależytym wypełnianiem obowiązków służbowych, zgodnie z obowiązującym regulaminem premiowania, został ukarany pozbawieniem premii. Czy wniosek przełożonego o ukaranie oraz decyzja dyrektora dotycząca pozbawienia premii powinna znaleźć się w aktach osobowych pracownika? Czy po roku nienagannej pracy należy ją usunąć z akt osobowych pracownika?
Pytanie: Czy w aktach osobowych pracownika powinna znajdować się kserokopia stałego upoważnienia wydanego przez dyrektora do pobierania druków ścisłego zarachowania oraz do wydawania druków ścisłego zarachowania? Czy w aktach osobowych powinna znaleźć się również kserokopia oświadczenia pracownika o odpowiedzialności za gospodarkę drukami ścisłego zarachowania w placówce?
Pytanie: Szkolna kadrowa poinformowała wicedyrektora, że ustawa o ochronie danych osobowych zabrania mu dostępu do akt osobowych nauczycieli. Jej zdaniem, wicedyrektor może mieć dostęp do akt wyłącznie za zgodą i w obecności dyrektora szkoły. Czy faktycznie tak jest?
Pytanie: Czy konieczne jest by w teczce akt osobowych nauczyciela powinien znajdować się zakres obowiązków na stanowisku pracy i z czego to wynika? Czy nie wystarczy powołać się na ustawę o systemie oświaty i Kartę Nauczyciela.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty