Nie ma już wątpliwości – od 1 września 2022 r. będą obowiązywały znowelizowane przepisy Karty Nauczyciela. Ustawa z 5 sierpnia 2022 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw została podpisana przez Prezydenta. Oznacza to, że zmiany w pragmatyce zawodowej nauczycieli stały się faktem. Nowelizacja Karty Nauczyciela to przede wszystkim nowy awans zawodowy, a oprócz tego związane z nim zasady zatrudniania i dokonywania oceny pracy nauczycieli. Sprawdź, jakie zmiany wejdą w życie.
W związku z tym, że Prezydent podpisał nowelizację Karty Nauczyciela nie będzie już nauczycieli stażystów i nauczycieli kontraktowych. Po czteroletnim przygotowaniu do zawodu nauczyciel będzie mógł ubiegać się o nadanie stopnia nauczyciela mianowanego, a po kolejnych 5 latach i 9 miesiącach – o stopień nauczyciela dyplomowanego. Ustawa przewiduje jednak również przepisy pozwalające na skrócenie tego okresu. Co istotne, nauczyciele nie będą już odbywać stażu na kolejny stopień awansu zawodowego, znaczenie będzie miał bowiem okres przepracowany w szkole.
Sprawdź szczegóły:
Likwidacja stażu na kolejny stopień awansu oznacza również rezygnację z konieczności opracowania planu rozwoju zawodowego oraz sprawozdania z jego realizacji. Początkujący nauczyciel otrzyma wsparcie mentora, który pomoże mu wdrożyć się do zwodu.
Więcej na temat mentora w artykule:
W trakcie czteroletniego przygotowania do zawodu początkujący nauczyciel zostanie co najmniej dwa razy oceniony przez dyrektora szkoły. Pierwsza ocena zostanie dokonana po dwóch latach pracy. Od niej uzależnione będzie dalsze zatrudnienie nauczyciela. Druga ocena zostanie dokonana w ostatnim roku przygotowania do zawodu.
Sprawdź szczegóły dotyczące zatrudniania i oceniania nauczycieli:
Z nauczycielem rozpoczynającym pracę w szkole zawierana będzie umowa o pracę na czas określony na okres dwóch lat. Dopiero po tym czasie, pod warunkiem otrzymania co najmniej dobrej oceny pracy, z nauczycielem będzie można nawiązać stosunek pracy na czas nieokreślony.
Nowelizacja wprowadza do Karty Nauczyciela również zmiany dotyczące wynagradzania. Średnie wynagrodzenie nauczyciela odbywającego przygotowanie do zawodu będzie stanowiło 120% kwoty bazowej określanej dla nauczycieli corocznie w ustawie budżetowej (dotychczas średnie wynagrodzenia nauczyciela stażysty stanowiło 100% kwoty bazowej). Wskaźniki procentowe wpływające na wysokość średniego wynagrodzenia nauczyciela mianowanego i nauczyciela dyplomowanego nie zostały zmienione.
Sprawdź szczegóły:
Od 1 września 2022 r. nauczyciele będą musieli realizować tzw. godziny dostępności. Będą to godziny spędzane w szkole lub przedszkolu, w czasie których nauczyciel będzie prowadził konsultacje dla uczniów lub rodziców. Obowiązkowy wymiar godzin dostępności wyniesie:
Więcej na temat godzin dostępności:
Nowelizacja Karty Nauczyciela podpisana 10 sierpnia 2022 r. w zakresie omówionym w artykule wejdzie w życie z dniem 1 września 2022 r.
Źródło:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń